Băsescu hangsúlyozta, úgy gondolja, hogy Victor Ponta miniszterelnöknél sokkal inkább szolgálhatja Románia érdekeit, és soha nem fog megfutamodni a felelősségei elől, hogy „menthesse bőrét”.
Amennyiben Románia azzal a szándékkal indul el az Európai Unió 2014–2020-as költségveté-sének tárgyalására, hogy használni fogja vétójogát, és ezt a szándékát be is jelenti, akkor kiesik a tárgyalásokból, senki nem fog minket megkeresni. Nem mi vagyunk az egyetlenek, akik szövetségeseket keresünk, a többieknek is szükségük van a mi támogatásunkra – jelentette ki Traian Băsescu tegnap. Az államfő a parlamentnek is üzent: hangsúlyozta, a költségvetéssel kapcsolatos előtárgyalások zajlanak jelenleg, és a Románia elnöki és miniszterelnöki hivatala felől érkező ellentétes jelzések zavart kelthetnek, ami Románia számára nem előnyös. Hangsúlyozta, úgy gondolja, hogy Victor Ponta miniszterelnökhöz képest sokkal inkább szolgálhatja Románia érdekeit, és soha nem fog megfutamodni az alkotmányos felelősségei gyakorlása elől, csak azért, hogy „menthesse bőrét”.
Ponta marad
Az Európai Unió 2014–2020-as időszakra vonatkozó költségvetésének tárgyalása csütörtökön, helyi idő szerint 20 órakor kezdődik Brüsszelben. Romániát Traian Băsescu fogja képviselni, Victor Ponta miniszterelnök nem fog az államelnökkel tartani.
Victor Ponta és Traian Băsescu nem értenek egyet azzal kapcsolatosan, hogy mi kellene legyen Románia hivatalos álláspontja az Európai Unió 2014–2020-as költségvetésének elfogadását célzó vitán. Az államfő szerint a vétójog gyakorlásának lehetőse még említés szintjén sem tesz jót az ország érdekeinek, hiszen ez Románia elszigetelődéséhez vezetne. Ehhez képest a miniszterelnök úgy gondolja, az ország érdekeit tűzön-vizen keresztül meg kell védeni, és ezeket egy kompromisszum megkötése érdekében sem szabad feladni.
Victor Ponta tegnap a parlament együttes ülésén szólalt fel: azt üzente Traian Băsescu államfőnek, hogy használja Románia vétójogát, ha Brüsszelben a költségvetés csökkenéséről döntenének a tagállamok képviselői.
A törvények szerint a parlament az államfőnek nem adhat mandátumot egy bizonyos álláspont képviselésére. Ezt Crin Antonescu, a szenátus elnöke is elismerte, hiszen leszögezte, az álláspontnak csak elvi szerepe van.