Nagy-Britanniában növekedett a leggyorsabban a hulladékújrahasznosítás mértéke az évezred első tíz évében Európában - derül ki az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) statisztikai adataiból, amelyek szerint Románia 1,1 százalékkal a sereghatjók között kullog.
A jelentés szerint bár Nagy-Britannia meglehetősen alacsony százalékról indult 2001-ben - a kommunális hulladéknak mindössze 12 százalékát hasznosították újra -, a szigetország produkálta a leggyorsabb növekedést 2010-ig, elérve a 39 százalékot, amely megfelel az európai uniós átlagnak. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség azonban arra figyelmeztet, hogy jó néhány ország nem fogja tudni teljesíteni 2020-ra az 50 százalékos újrahasznosítási arányról szóló európai irányelvet. Néhány ország, mint például Németország, Ausztria és Belgium, már most a kommunális hulladék több mint felét újrahasznosítja.
Románia a sor végén
Mások azonban jóval le vannak maradva: Románia mindössze 1,1 százalékkal, Törökország 0,7 százalékkal, míg Bulgária 0 százalékkal kullog a sereghajtók között. Bizonyos esetekben a százalékok visszafele mozogtak: Norvégiában 44 százalékról 42-re, míg Finnországban 34 százalékról 33-ra estek vissza a mutatók - ismertette a számokat a The Guardian című napilap internetes kiadása.
"Viszonylag rövid idő alatt néhány országban sikerült gyökeret vernie az újrahasznosítás kultúrájának a megfelelő infrastruktúra, a kezdeményezések és a nagyközönség tudatosabbá tételét célzó kampányok révén. Mások azonban továbbra is el vannak maradva és ezzel jelentős mennyiségű erőforrást pazarolnak el" - húzta alá Jacqueline McGlade, az EEA vezetője.
Az EEA munkatársaként dolgozó David Watson szerint a gyors növekedés ellenére Nagy-Britanniában jelentősen lelassult az újrahasznosítás az elmúlt évtized vége felé közeledve. Az ügynökség szerint a szigetországnak várhatóan 2017-re sikerül teljesíteni az 50 százalékról szóló európai direktívát. Az elmúlt években Wales jóval Anglia és Skócia előtt haladt az újrahasznosításban: a tagország 54 százalékos átlagos újrahasznosítási arányt produkált a múlt hónapban.
A brit Környezetvédelmi, Élelmiszerügyi és Vidékügyi Minisztérium szóvivője szerint a háztartási szemét újrahasznosításának mértéke az idei évre 43 százalékra nőtt a 2001-es 11 százalékról és ma már az üzleti vállalkozások által termelt hulladék több mint fele is újrahasznosításra kerül.
Szelektív gyűjtés Szatmáron
Szatmár megyében 2012-ben a szamosdobi regionális hulladéktározóban 98 660, 92 tonna nem veszélyes hulladékot vettek át, ugyanakkor újrahasznosítható hulladékként átválogattak és értékesíttek mindössze 692 tonnát. A hulladéktárolóban 90,11 tonna növényi hulladékból készítettek komposztot újrahasznosítás gyanánt.
A hulladék újrahasznosításának feltétele a szelektív hulladékgyűjtés. Szatmárnémetiben 2012. május elsejétől van lehetőségük a lakosoknak szelektíven gyűjteni a háztartási hulladékot. A lakónegyedekben található gyűjtőpontok konténereire felkerültek az Uscat (Száraz) és az Umed (Nedves) feliratok. Az Uscat feliratú gyűjtőkbe az újrahasznosítható anyagokat dobjuk, ide tartozik a papír, üveg, pillepalack, textília, karton, műanyag csomagolás, fém- vagy konzervdobozok, az Umed feliratú konténerekbe pedig az ételmaradékok, szerves anyagok kerüljenek, illetve olyan anyagok, melyek nem újrahasznosíthatóak. Emellett a város több pontján ki vannak helyezve a külön pillepalack, műanyag, üveg és papír gyűjtésére alkalmas, különböző színű, harang alakú konténerek. A műanyag gyűjtésére alkalmas harangokba üdítős, ásványvizes PET palackokat, kiöblített háztartási flakonokat és azok lecsavart kupakjait (samponos, habfürdős stb.), tiszta fóliát (szatyrok, tasakok, csomagoló fóliák stb.) dobhatunk. Fontos, hogy ne tegyünk bele tejes, zsíros, olajos, háztartási vegyi anyaggal szennyezett (nem kimosott) flakont. Tejes, joghurtos poharat, margarinos dobozt, élelmiszer maradványt tartalmazó műanyagot. Ezekbe a harangokba lehet dobni a fém csomagolódobozokat (üdítős, sörös, konzerves stb.) és a háztartási kis fémhulladékokat (pl. evőeszközök stb.).
Magánházaknál jobban működik
Szatmárnémetiben a Coşbuc utca 1. szám alatt, illetve a Careiului utca 8. szám alatt működik egy-egy pénztára a köztisztasági vállalatnak, ahol havonta személyenként egy sárga zsákot lehet átvenni. A magánházaknál páratlan hetenként gyűjtik az újrahasznosítható száraz szemetet, ugyanazon a napon mint a nedves, kukákba kirakott hulladékot, de egy másik autóval. Amennyiben egy háznál nagyobb mennyiségű száraz szemét gyűl, mint amennyi a 80 literes sárga zsákokba beleférne, akkor azt más színű nejlon zsákokban is kihelyezhetik a lakosok, csak azt kérik, hogy a zsák lehetőleg átlátszó legyen, hogy látszódjon a tartalma. Ugyanis a szeméttelepen nem veszik át a száraz szemetet, ha nedves, lebomló hulladék is keveredik bele.
Amennyiben a szatmárnémeti lakosoknak észrevételeik vannak a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatosan, jelezhetik azokat a Florisal köztisztasági vállalatnál a 0261-713330-ás telefonszámon.