A magyar osztályokban végzettek közül sokaknak jelentett gondot a román írásbeli. Többek szerint nem korrekt, hogy a román tagozatéval azonos tételeket kapnak a magyar nyelven tanulók.
Szatmáron született meg az erdélyi magyar végzősök idei legjobb érettségi eredménye — Dancu Júlia, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákja 9,90-es osztályzattal lett az első. Mint megtudtuk, a román írásbeli miatt nem jött ki a tízes média a Kölcseyben évfolyamelsőként, színtízessel végzett Júliának, aki elmondta: elégedett az eredményével. Szász Piroska megyei helyettes főtanfelügyelő lapunk megkeresésére úgy vélekedett, mindent egybevetve jól szerepeltek a szatmári magyar diákok az érettségin, ami azt bizonyítja, hogy sok munkával ugyan, de le lehet tenni a záróvizsgát. Úgy vélte, az elméleti líceumok többségében elért 80 százalék körüli eredmény jó, az elitiskolák közötti minimális különbségek pedig nem mérvadóak, hisz sokat számít, hogy hány osztály végez egy évfolyamon — a nagyobb iskolákban természetes, hogy picivel magasabb a bukók aránya. Mint megtudtuk, mindegyik iskolában a román jelentette a problémát, a sikertelenül vizsgázók túlnyomó többsége ebből a tantárgyból kapott 5-ös alatti osztályzatot. Zsidó Sándor, a Nagykárolyi Elméleti Líceum igazgatója elégedett az eredményekkel.
Mint kifejtette, picit alacsonyabb a sikeresen érettségizettek aránya idén, mint a tavaly volt, azonban úgy vélte, eleve nem egyforma képességűek az egyes évfolyamokon végző diákok, így nem kell megütközni azon, ha az eredmények különböznek. „Nem rossz” — vélekedett Ádámkó István, a Hám János igazgatója a felekezeti iskolában született osztályzatok kapcsán, aki elmondta: náluk is főként a román írásbelit bukták azok, akiknek nem sikerült első körben a vizsga. Szilágyi Éva, a Református Gimnázium igazgatója viszont elkeseredett, hisz a tavalyi 70 százaléknál jóval kevesebben, a diákok mindössze 35 százaléka vette elsőre az akadályt, a problémát náluk is elsősorban a román írásbeli jelentette. Lapunk kérdésére kifejtette: jövő évtől délutánonként külön foglalkozást szerveznek a diákjaiknak annak érdekében, hogy a román nyelvtudásukat közelebb hozzák az elvárt szinthez. Az igazgató szerint a gyenge eredménynek oka lehet az is, hogy a tanulóik nem dolgoztak eleget, azonban hozzátette: meglehetősen magas náluk a vidékiek aránya, akik közül soknak nagyon-nagyon gyenge a román nyelvtudása, ezt a hiányosságot pedig csak rengeteg pluszmunka révén lehetne kiküszöbölni. Pataki Enikő, a Kölcsey igazgatója sem elégedett, holott az idei végzőseik közül 78 százalék vizsgázott sikeresen. Úgy vélte, elfogadhatatlan, hogy a magyar tagozatosok ugyanazokat a tételeket kapják, mint a román osztályokban végzők. Az igazgató szerint költészetről írni magyar gyereknek románul nagyon nehéz, ezért nem kellene elvárni a magyar osztályokban végzőktől, hogy olyan szintű teljesítményt nyújtsanak, mint román ajkú diáktársaik.
Babos Krisztina