Nem volt nehéz túlszárnyalniuk a tavalyi, lezárásokkal, karanténokkal és korlátozásokkal teli évet a szatmári utazási irodáknak, szezon végi körképünk azt mutatja, hetven-nyolcvan százalékban sikerült felzárkózniuk a még vírusmentes 2019-es nyári szezonhoz. A Solarex Tours egyik munkatársa lapunknak elmondta, hogy idén különösen népszerű volt a bolgár tengerpart, mert a déli szomszédunk semmilyen egészségügyi feltételt nem támasztott a beutazáshoz, nem kellett sem oltási igazolás, sem teszt a határon. Sokan választották a kétszáz kilométerrel délebbre lévő fekete-tenger-parti üdülőközpontokat azért is, mert minőségibb szolgáltatást nyújtanak, mint a román szállodák, ráadásul kevesebb pénzért. Amilyen minőség, szolgáltatás és időtartam idén nyáron 10 ezer lejbe került egy romániai szállodánál, azt négyezer lejért meg lehetett kapni Bulgáriában. Sokan választották idén Görögországot is, amíg az is be nem vörösödött, mint ahogy augusztus előtt Törökország és Spanyolország is keresett nyaralási helyszín volt. Miután nőtt az esetszám ezekben az országokban, csak oltottakat és negatív teszttel rendelkezőket engedtek beutazni, Bulgária felé irányult a figyelem, de olyannyira, hogy tízből kilenc nyaraló románul beszélt, magyarországi, németországi turistáknak alig maradtak szabad helyek. Volt némi érdeklődés montenegrói nyaralóhelyek iránt, Ciprust és Horvátországot is célba vették megyebeliek, viszont Albánia még egyáltalán nem mondható népszerűnek a megyében, bár már ez a balkáni ország is komoly befektetéseket eszközölt a turizmusba.
Drága és szegényes
A turisztikai cégek munkatársai szerint alapos okuk van a turistáknak hanyagolni a román tengerpartot, és nem csak azért, mert drága. A hírekben láthatták azok is, akik máshol nyaraltak, hogy elhanyagolt, gondozatlan néha a part, volt időszak, amikor annyi hínárt hordott partra a tenger, hogy nem lehetett bemenni a vízbe. Komoly kívánnivalókat hagynak maguk után a szállodai szolgáltatások, képzetlen, érdektelen és kevés a személyzet, rendszeresek a sorok a különböző szállodai szolgáltatások igénybevételénél, nem elég változatos a menü, és az ételek elkészítésének módja sem valami szenzációs. Nem csak a szálloda a drága amiatt, hogy az üzemeltetők az évi 1450 lejes üdülési jegyet kapó közalkalmazottakra szabják az áraikat, de például 100 lejbe került egynapi bérlése a napozóágynak a parton, 50 lej körüli áron kínálták a levesből és főfogásból álló napi menüt az éttermek, ami nap mint nap komoly kiadást jelenthetett egy-egy — már amúgy is sokat fizető — négytagú családnak. Kiszámíthatóbb nyarat ígért ugyanakkor a korlátlan étel- és italfogyasztást jelentő, reggelit, ebédet és vacsorát is kínáló all inclusive és ultra all inclusive rendszere a bolgár turizmusnak, amit a román tengerparton nem nagyon kínálnak, és ha kínálnak is, megfizethetetlenül drága sokkal szegényesebb étel- és italkínálat mellett.
Télen: Észak-Afrika
Minden téren többe kerül a nyaralás, mint a korábbi években, az infláció erre az ágazatra is érvényes és megszokott dolog. Nem okozott kivételt a tavalyi leállás sem, a turisztikai cégek szerint a tavalyi 0 lejes bevétel után ha most árengedményekre kényszerültek volna a szállodák azért, hogy vendégeik legyenek, nem vészelték volna át ezt az évet.
A nyári szezonnak vége, de kezdődik a téli, amelyiknek során észak-afrikai és arab-félszigeti nyaralóhelyekre irányul a turisták figyelme. Egyiptom volt és lesz a favorit jövő júniusig, mert repülős elérés mellett is egy teljesen megfizethető, kiszámítható, ismert és elismert célország. A Nílus menti ország turizmusa jelen helyzetben harminc-negyven százalékon üzemel, de minőségben nincs elmaradás a korábbi évekhez képest, körülbelül tízezer lejbe kerül egy négyfős család nyaralása teljes körű ellátás mellett. Egyiptom mellett van még érdeklődés Dubaj, Thaiföld és a Maldív-szigetek iránt.
Princz Csaba