Alig két héttel ezelőtt került sor a Károlyi-kastély parkjának megújulását eredményező projekt zárókonferenciájára — ezután helyezték ki a park ösvényeit elkeresztelő román nyelvű táblákat.
Mintegy két héttel ezelőtt volt a hivatalos lezárása annak a projektnek, melynek eredményeképpen átalakult, megszépült a Károlyi-kastély parkja. A magyar-román együttműködéssel megvalósított projekt összköltsége 960 ezer euró volt. A látványterv készítője, Makár Júlia korábban több alkalommal is beszélt a projekt részleteiről. A 9 hektáros területből 1,4 hektárt foglal el a kastély épülete, a többin a kastélykert, sportlétesítmények, lovarda, a visszaállított velencei kút, a pálmaház és a filagória, valamint más létesítmények helyezkednek el. A nagykárolyi kastélykert a térség egyik legjelentősebb turisztikai létesítménye, amit sikerült úgy felújítani, hogy közben megmaradt az eredeti stílusa.
A munka lényegében befejeződött, már csak az utolsó simítások vannak hátra, mondta el lapunknak Bekő Tamás városmenedzser. Bekőt azzal a kérdéssel kerestük meg, hogy egy HU-RO-s projekt kapcsán hogyan „sikerült” kizárólag román nyelvű táblákat elhelyezni a kastély parkjában (a táblákra egyébként olvasóink hívták fel a figyelmet).
„Nem tudom, hogyan kerültek kihelyezésre ezek a táblák. Jómagam is csak a napokban szereztem róluk tudomást. Természetesen mindent elkövetünk majd, hogy korrigáljuk ezt a helyzetet, kicserélve az utcanevet tartalmazó román feliratot egy többnyelvű feliratra. Eléggé bosszantónak tartom a magam részéről, hogy erre az apróságra nem figyelt senki, még a kivitelező sem, holott ennek a munkának több szakaszon is át kellett mennie, s mégsem szúrt szemet senkinek ez a hiányosság” — mondta Bekő.
Hogy milyen pénzből készültek a táblák, arra a kérdésre nem tudott felelni a városmenedzser, mint mondta, erről a projektkoordinátor Egli Sebastian tud pontos válasszal szolgálni. Bekő Tamástól azt is megkérdeztük, hogy átvett-e végül minden munkát az önkormányzat, s hogy ez a kényelmetlen útburkolat marad-e a park sétányain? Mint kiderült, annak ellenére, hogy korábban nem erről volt szó, a válasz mindkét kérdésre: igen.
Telefonon kerestük meg Eglit, aki amellett, hogy a projekt koordinátora, a Polgármesteri Hivatal urbanisztikai részlegének vezetője is. A táblácskákkal kapcsolatban szűkszavúan, de igen ingerülten reagált. Az ő ötlete volt a táblák kihelyezése, s amennyiben a városvezetésnek vagy másnak gondja van ezzel, a táblákat le is lehet szerelni. „Nem szerepeltek az eredeti projektben a táblák, utólag döntöttünk a kihelyezés mellett. Úgy gondolom, a német kisebbség képviselőit is meg lehet kérdezni, hátha ők németül is szeretnék felíratni a neveket” — mondta ironikusan.
Tőtős Tímea