Hétfő reggel elkezdődött a próbaérettségi a középiskolai végzősök számára: elsőként román nyelv és irodalomból mérték fel a maturandusok tudását. Az 1577 hazai líceum közül 78-ban nem lehetett megszervezni a próbafelmérést, mivel ezek nagyon magas incidenciájú településeken vannak, amelyek jelenleg karantén alatt vannak. Ezeknek a középiskoláknak a tanulói, mintegy 8 ezer maturandus egy későbbi időpontban vizsgázik.
Szatmár megyében minden rendben zajlott a próbavizsgák során, a hatályos járványügyi szabályozásokat betartva. Az egységes dolgozatok tételeinek kidolgozásához 9 óra után láthattak hozzá a végzősök, a megoldáshoz 3 óra állt a rendelkezésükre, akárcsak a nyári érettségi esetében. Külön tételeket kellett kidolgozniuk a humán (446 diák) és a reál (1431) szakos diákoknak.
A humán szakos végzősök első tételében egy Jean Bart-szöveget kellett elolvasniuk, majd megadott kérdésekre válaszolniuk, míg a második tételben szintén egy megadott szöveg mentén, legkevesebb 50 szóban kellett magyarázniuk az író jegyzeteit. A harmadik tételben egy hosszabb, legalább 400 szóból álló esszét kellett írniuk, melyben egy tanult Ioan Slavici-mű egyik szereplőjét jellemzik.
A reál szakosok első és második tétele megegyezett a humán szakosokéval, ellenben a harmadik tételben nem egy Ioan Slavici alkotta főhőst kellett elemezni, hanem egy tetszőlegesen választott Ioan Slavici-művet, szintén legkevesebb 400 szóban. A megyében egyébként 2303 végzős iratkozott fel a román nyelv és irodalom próbaérettségire, közülük azonban csak 1877-en jelentek meg a próbán.
A maturandusok próbafelmérése ma, március 23-án a profilnak megfelelő kötelező tárgyból, március 24-én a profilnak megfelelő választott tárgyból való írásbelivel folytatódik, március 25-én pedig anyanyelv és irodalomból vizsgáznak a diákok, míg az eredmények kifüggesztése március 31-én várható.
A végzős középiskolásokat követően az általános iskolai végzős évfolyamra is felmérések várnak: az országos próbavizsgák a nyolcadikosok esetében március 29-én román nyelv és irodalomból, 30-án matematikából, 31-én pedig anyanyelv és irodalomból zajlanak, az eredményeket pedig április 16-án teszik közzé.
Sem a tizenkettedikesek, sem a nyolcadikosok próbavizsgáinak jegyei nem kerülnek be a naplóba, ez alól csak abban az esetben tesznek kivételt, ha a diákok szülője/gondviselője ezt írásban kéri.
Bumbuluţ Krisztina