Európa népessége 2012 óta csökken, a halálozások száma meghaladja a születésekét, amit a befelé irányuló migráció sem tud ellensúlyozni. A migráció szerepe a 2000-es évektől játszik fontos szerepet az Európai Unió népességváltozásában. Az évezredfordulótól pozitív nettó migráció volt, azaz az Európába való bevándorlás magasabb volt a kivándorlásnál.
EU be, Kína ki
2020-tól azonban már a bevándorlás sem pótolta a természetes népességfogyást, és így az unióban is bekövetkezett a népesség csökkenése és ebben szerepet játszott a koronavírus-járvány is. A Világbank adatai szerint 2021-ben Európa lakossága 911 ezer fővel növekedett, míg Kínában 200 ezer fővel csökkent a migráció miatt. Tehát Európában a bevándorlás, míg Kínában a kivándorlás volt nagyobb.
Egy népesség stabilan tartásához legalább 2,1-es termékenységi ráta szükséges, egy nőre ennyi élve születésnek kellene jutnia, a Világbank szerint azonban a dél- és kelet-európai országokban ez a ráta 1,2 és 1,6 között van.
A 2021-es adatok szerint a 15 és 64 év közötti aktív korú népesség az unió népességének 64 százalékát teszi ki. Európában az elöregedés felgyorsul a következő évtizedekben, s ezzel párhuzamosan szűkül majd a munkaerőpiac.
Lengyelország, Románia és Görögország lakossága részben azért csökken, mert megnövekedett a kivándorlás; sokkal többen hagyják el a hazájukat és keresik boldogulásukat külföldön, mint ahányan oda bevándorolnak, vagy ott születnek.
Princz Csaba