A konklávé Robert Francis Prevost bíborost választotta Róma 267. püspökévé. A hírt Dominique Mamberti bíboros, protodiakónus jelentette be az egybegyűlteknek – "Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam!", azaz: „Nagy örömet hirdetek nektek: van pápánk!”.
Néhány perccel ezelőtt a Szent Péter-bazilika központi loggiájáról Dominique Mamberti bíboros protodiakónus kihirdette a régóta várt latin formulát, közölve Rómával és a világgal Péter új utódjának nevét:
„Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum, Dominum Robertum Franciscum, Sanctæ Romanæ Ecclesiæ Cardinalem Prevost, qui sibi nomen imposuit Leone IV." – hangzott el. A latin szöveg magyar fordítása: „Őeminenciája és őméltósága Robert Francis úr, a Szent Római Egyház bíborosa Prevost, aki magának a XIV. Leó nevet választotta."
Robert Francis Prevost a Chicagói Egyházmegyét vezető amerikai bíboros 2023-ban került a Vatikánba, ahol a világ minden tájáról érkező püspökjelölteket vizsgáló hivatal vezetője lett. Hatalma ellenére mindeddig egyszer sem választottak észak-amerikai pápát – Prevost bíboros az első.
A történelem első amerikai pápája
Robert Francis Prevost OSA Ágoston-rendi szerzetes és a Püspöki Dikasztérium prefektusa. 1955. szeptember 14-én született Chicagóban (Amerikai Egyesült Államok, Illinois állam). Szent Ágoston rendjébe lépett, majd 1981. augusztus 29-én letette az örökfogadalmat.
Prevost a Szent Ágoston rend tagja, a New York Times szerint a szegények és a menekültek iránti elkötelezettsége hasonlít az elhunyt Ferenc pápáéra.
A katolikus egyház új feje Chicagóban született, és két évtizeden át Peruban szolgált misszionáriusként, tanárként és püspökként. Ferenc pápa haláláig rendkívül befolyásos pozíciót töltött be: azt a hivatalt vezette, amely kiválasztja a püspököket világszerte.
27 évesen avatták pappá, kánonjogból szerzett doktorátust a római Aquinói Szent Tamás Egyetemen.
Az amerikai sajtó úgy jellemzi őt, mint aki valószínűleg folytatni fogja Ferenc pápa konzultációját, amelynek során laikusokat hívott meg, hogy püspökökkel folytassanak párbeszédet. Diszkrét és visszafogott emberként írják le.
Azt egyelőre nem tudni, hogy elődjéhez hasonlóan nyitottan fogadja-e az egyházban a meleg, leszbikus és transznemű embereket. Legutóbbi ismert megszólalása ezzel kapcsolatban 2012-ben volt, amikor azt mondta: a nyugati média és a popkultúra favorizálja azokat a nézeteket és gyakorlatokat, amelyek ellentétben állnak Isten tanításával, megemlítve a "homoszexuális életmódot" és az azonos nemű szülők és örökbe fogadott gyerekeik által alkotott "alternatív" családokat.
Hírszerkesztő