Világrendváltás – útmutató a 21. századhoz címmel tartott előadást – rövid városnézést követően –, kedd délután a szatmárnémeti székesegyház udvarán álló Megmaradás Házában dr. Robert C. Castel magyar származású izraeli biztonságpolitikai szakértő.
Nem ez az első világrendváltás
Egy világrendváltás zajlik most a Földön, kezdte beszédét az egyébként aradi születésű katonai szakértő, amely nem az első világrendváltás, csak sajnos a mi időnkben történik. Káosz az ára, de rendet hoz magával ha lezajlott.
Az első világrendváltást az 1648-as vesztfáliai béke jelentette, emlékeztetett, amely egy harmincéves európai háború nyomán jött létre és ami jelentősen átrajzolta a kontinens akkori térképét, meghatározta az Európában évszázadokon át folytatott hatalmi politika alapelveit és megteremtette a modern diplomácia alapjait.
Az orosz történelem a terjeszkedésről szól, köztudott, hogy 300 évébe telt a cárságnak a Csendes óceánig eljutni. Geopolitikai válság nyomán tört ki a mostani orosz – ukrán háború, amit már évekkel ezelőtt megjósoltak a szakértők. Oroszország azt akarja elérni, hogy az anyaföldtől minél nyugatabbra zárja le a természetes földrajzi átjárókat. Ukrajna a nyugat és az oroszok ütközőzónájában van, ezért csattan rajta az ostor. Ezeket figyelembe véve, „nem kellett túl nagy putyini gonoszság ahhoz, hogy ez a háború kitörjön.” És nem szabad elfelejteni, tette hozzá Castel, hogy egyetlen orosz ember, még a leginkább nyugat-barát orosz ember sem nézi jó szemmel, hogy a NATO egyre közelebb és közelebb zár az országukhoz. Ilyen geopolitikai problémákat csak a fegyverek szintjén lehet megoldani, békés megegyezés nincs.
Oroszország soha nem...
A rossz tervezés, a rossz előkészítés az oka, hogy az oroszokat tavaly februárban meg tudták állítani Kiev előtt, a támadókat nem segítette a hadi szerencse sem. Van egy közmondás, miszerint „Oroszország soha nem olyan erős mint amilyennek látszik. Oroszország soha nem olyan gyenge mint amilyennek látszik.” A rozsdás úthenger, fogalmazott plasztikusan Castel, amely a múlt században kétszer végigment Európán most csütörtököt mondott, ami a mondás második felét példázza.
A papírforma és a számok törvénye alapján Ukrajnának már az első napokban el kellett volna veszítenie a háborút, az oroszok élő erő tekintetében 15 – 20-szoros fölényben vannak az ukránokhoz képest. Oroszországnak nyersanyag tekintetében is sokszoros az előnye, gyakorlatilag önellátó minden téren. „A háború a szenvedések olimpiája” – foglalta össze a hadászati tudományok kutatója, az tud nyerni aki a legtöbb szenvedést tudja áthárítani a másikra és közben képes megkímélnie önmagát minél több szenvedéstől. Ezt a háborút az ukránok már elveszítették, akkor is ha az oroszok nem úgy nyerik meg, ahogy azt elképzelték. A nyers erő fogja eldönteni a háború kimenetelét, az eddigi győztese a konfliktusnak a nacionalizmus és a végén az fogja megnyerni a háborút, aki megnyeri az ezen belüli drónháborút. Ukrajna nem lehet NATO tag, Ukrajnát demilitarizálni kell. „Én egy zsidó nacionalista vagyok, erős magyar kötődéssel – jellemezte magát az előadás során Castel –, és szabadon beszélhetek, mert nem kötődöm semmilyen intézethez, nincs honnan kirúgjanak, úgyhogy azt mondom amit gondolok!”
A telt ház előtt megtartott előadás után dr. Robert C. Castel apró figyelmességet kapott Kereskényi Gábor szatmárnémeti RMDSZ elnöktől, aki meg is köszönte a vendégnek a megosztott információkat. Castel az esemény végén az orosz – ukrán háborúról írt könyvét dedikálta, majd gyorsan tovább is utazott, mert az este folyamán a magyarországi Kisvárdán is vártak rá.
Princz Csaba