Belföld

Robbanásszerűen megnőtt az illegális fakitermelés

Egyes fatolvajok akár 10 köbméter fát is „hozzácsaptak” szállítmányukhoz úgy, hogy azt nem jelentették be (Fotó: direp)
2022.10.28 - 08:13
A 400 lej/m3-es ársapka bevezetése óta egyenesen „divat” lett az illegális fatermelés Romániában – sokan okmányok nélkül lopják a fát, mások kevesebb kitermelt mennyiséget jelentenek be.

A WWF Románia környezetvédelmi szervezete azt állítja, hogy a tűzifa árát 400 lej/m3-ben korlátozó rendelet hatályba lépése után kevesebb mint 20 nappal az illegális faszállítmányok megszokottá váltak — ráadásul a SUMAL, a fakitermelés-figyelő alkalmazás nem birkózik meg a romániai erdőkre zúduló törvénytelenségi hullámmal. A WWF Románia munkatársai hét napon keresztül videón figyelték az erdőt elhagyó faszállítmányokat Brassó és Szeben megyék különböző pontjain, és következtetésük szerint a szállítmányok több mint 40%-a illegális volt.

A környezetvédelmi szervezet azt is hangsúlyozza, hogy anélkül, hogy az illegális fakitermelés országos szintű képét tükröző statisztikák relevánsak lennének, az eredmények teljesen aggasztóak, tekintve, hogy az összes helyszín, ahol ezeket a megfigyeléseket végezték, korábban nem számított kockázatos területnek az illegális kitermelés elterjedtsége szempontjából

A kamerák által rögzített összes szállítmány 26%-a  – teherautón és pótkocsin szállították –  okmányok nélküli tűzifaszállítmány volt. Ezen túlmenően a SUMAL-ban regisztrált szállítmányok további 31%-át nem megfelelő szállításként azonosították, amelyekben a WWF Románia csalárd nyilatkozatokat talált a szállított fa mennyiségére vonatkozóan - kirívó túlterhelés, szállításonként akár 10 köbmétert is elérő be nem jelentett mennyiségben.

„A 2000-es évek elején, amikor az illegális fakitermelés mértéke robbanásszerűen megnőtt egy kaotikus visszaengedményezési folyamat eredményeként, a kispolitikusok azt állították, hogy az illegális fakitermelés „olcsóbb” és elérhetőbb, mint a Nemzetközi Valutaalaptól kapott kölcsön, és hogy az illegális kereskedelemből származó bevétel segíteni fog Romániának az átmeneten. Ma, ugyanezt a mintát követve, erdőink arra vannak ítélve, hogy kifizessék a kaotikusan kezelt energiaválság számláját.” – magyarázta Radu Vlad, a WWF Románia erdőterületi regionális projektjeinek koordinátora.

Ennek okán a WWF Románia ismét arra kéri a román parlamentet, hogy sürgősen módosítsa e rendelet rendelkezéseit, és fogadjon el feltételes kompenzációt a hátrányos helyzetű lakosság védelmében — így a lakosság valószínűleg csak a legálisan kitermelt fát vásárolja majd, mert nyugta nélkül nem kap kártérítést.
Kompenzáció nélkül azonban nem működik, nincs hogy működjön az önkényes maximalizálás egy olyan áron, amely a legtöbb esetben még a kitermelés és a szállítás valós költségeit sem fedezi –  akkor sem fedezné, ha a fa ingyen lenne az erdőben – , hangsúlyozza a WWF Románia. Ez a helyzet azonban arra kényszeríti azokat a piaci szereplőket, akik nem hajlandók megszegni a törvényt vagy „számviteli trükkökhöz” folyamodni, hogy az uniós piacra forduljanak, ahol ez az árplafon nem alkalmazható.

Hírszerkesztő
 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

A rendőrség 1320 köbméter illegálisan kivágott fát talált

Az utóbbi hét folyamán több mint 1300 köbméternyi törvénytelenül kivágott fát azonosított a rendőrség.