Szatmárnémeti

RMDSZ-NDF értelmiségi fórum a Sváb Házban

2012.10.19 - 10:41

Csütörtökön értelmiségi fórumon vitatták meg közös dolgaikat a Romániai Magyar Demokrata Fórum és a Német Demokrata Fórum értelmiségi és politikai rétegének meghívott képviselői, akik a közös jövőről is tárgyaltak.

 

„Egy kicsit görcsösen leégető helyhatósági választások után, aminek megvolt az eredménye, itt az ideje, hogy megtárgyaljuk közös dolgainkat, abban a reményben, hogy hibáinkból tanulva, elkerüljük a tévedéseket” — ezekkel a szavakkal nyitotta meg a fórumot Kereskényi Sándor moderátor. Schupler Tibor, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye gazdasági igazgatója kiemelte, hogy valóban közösek a dolgaink, de fontos az, hogy rávilágítsunk a hibákra, és a jövőben olyan döntéseket hozzunk, amelyek megerősítik jelenlétünket a képviseleti testületekben. A helyhatósági választásokon, ha jobban odafigyeltünk volna a másik fél érdekeire, jobb eredményeket értünk volna el. A múlt magunk mögött van, most azon kell elgondolkodni, hogyan tovább — tette hozzá Schupler. A svábság nagy része magyar nyelven, magyar kultúrán nőtt fel, de ragaszkodik a gyökereihez. A rendszerváltás előtti és az azt követő néhány évben történt kivándorlás elgyengítette a svábokat, de a gyökerekhez való ragaszkodást bizonyítja az, hogy színvonalas hagyományőrző csoportjaik vannak.

 

Nem volt magyarosítás

 

Thoroczkay Sándor történelemtanár a háromszáz éves magyar-sváb együttélésről beszélt, alátámasztva azt, hogy nem valós az a vád, hogy a szatmári svábokat elmagyarosították. A 19. században valóban elkezdődött a svábság elmagyarosodása, de ez nem egy kényszerített folyamat volt, hiszen abban az időben Magyarországon a közigazgatási hivatalos nyelv a latin volt, az 1848-as forradalom leverése után pedig a közigazgatásban dolgozók számára kötelezővé tették a német nyelv elsajátítását. A későbbiek folyamán sokan érvényesülési szándékkal változtattak nevet, de az is besegített az identitászavar kialakulásában, hogy megszűnt a kapcsolat a német nyelvterülettel.

Szó esett a német oktatásról, a kulturális együttműködésről, végül Pataki Csaba ideiglenes megyei RMDSZ-elnök beszélt a két érdekvédelmi szervezet együttműködéséről és ennek jövőbeni fontosságáról.

Elek György