Belföld

RMDSZ-es javaslat az állati tetemek semlegesítésére

2017.11.09 - 09:07

„Alkalmazhatatlan az a kormányrendelet, amelyet a mezőgazdasági szaktárca dolgozott ki az állati tetemek összegyűjtésére és semlegesítésére.

Az RMDSZ ezért törvénytervezetet dolgozott ki a probléma rendezésére, amelyben azt javasoljuk, hogy a tevékenység kerüljön vissza az önkormányzatokhoz, hiszen a szóban forgó kormányrendelet megyei hatáskör alá helyezte ezt, és nem rendelt mellé pénzösszeget” — mutatott rá Tánczos Barna, az RMDSZ Hargita megyei szenátora azt követően, hogy a szövetség iktatta erre vonatkozó törvénytervezetét. Tánczos Barna elmondta, hogy az RMDSZ mezőgazdasági szakpolitikusaival közösen dolgozták ki a jogszabály-módosítást, célja pedig feloldani azt a problémát, amellyel az önkormányzatok jelenleg szembesülnek.

„Az RMDSZ azt javasolja, hogy az állati tetemek gyűjtése és semlegesítése kerüljön vissza az önkormányzatokhoz, azonban ehhez a mezőgazdasági szakminisztérium saját költségvetéséből rendeljen pénzkeretet ahhoz, hogy ezen tevékenységeket fedezhessék a helyi önkormányzatok. Célunk az, hogy minden olyan községben vagy mikrorégióban egy-egy olyan hűtőházat építhessenek az önkormányzatok, ahová bármikor bevihető az elhullott állat teteme. Bízunk abban, hogy a közeljövőben törvény születhet a tervezetünkből, illetve minisztériumi és állami támogatást kapnak az önkormányzatok annak érdekében, hogy meg tudják szervezni a vidéken nagyon sok problémát okozó hulladék-összegyűjtést” –— nyilatkozta Tánczos Barna szenátor.

Magyar Lóránd, a képviselőház mezőgazdasági szakbizottságának tagja, a törvénytervezet egyik kidolgozója úgy értékelt, hogy Romániának ezen a téren is fel kell zárkóznia az EU-s gyakorlatokhoz, és meg kell teremteni a közeljövőben azokat a törvényes kereteket is, amelyek lehetővé teszik azt, hogy az állati tetemeket újrahasznosíthassák komposztálás által. „Az önkormányzataink gondjai első körben a hiányos pénzkeretből és a hiányos törvénykeret miatt adódnak, erre kell nekünk megoldásokat javasolni, és meggyőzni a többséget kezdeményezésünk szükségszerűségéről ahhoz, hogy ez mielőbb életbe léphessen” — tette hozzá.

Az RMDSZ törvénytervezetét a szenátus tárgyalja első házként, majd ezt követően kerül át a képviselőház döntéshozó testületei elé.