Vidék

Ritka madarakra is bukkantak

2015.01.21 - 09:39

Tegnap ért véget megyénkben a Román Madártani Egyesület helyi fiókja által szervezett, diákok és más önkéntesek közreműködésével végzett téli madárszámlálás a vizes élőhelyek környékén.

Január tizedike és huszadika között zajlott az a nemzetközi szintű téli madárszámlálás, amiben — ahogyan évek óta mindig — most is részt vett a Román Madártani Egyesület szatmárnémeti fiókja, diákokat és természetbarátokat is bevonva a hasznos és ezzel egy időben kellemes időtöltést is jelentő munkába. Nyolc vízpartot jártak be a madárszámlálók ebben a tíznapos periódusban, a változatos időnek köszönhetően nem csak az egyedszámot és a madárfajokat írták össze, hanem a madárrajok mozgását is feljegyezhették. A brit kezdeményezésre még 1967-ben életre hívott tél közepi madárszámlálással az a céljuk a különböző országok madártani egyesületeinek, hogy egyrészt az egyes vidékeken telelő madárfajokról képet alkothassanak, másrészt tisztában legyenek azzal, mely élőhelyek a leginkább kedveltebbek a madarak számára. Azért választják a tél közepi időszakot az összeírás elvégzésére, mert a tavasztól őszig szétszórtabban élő madárpopulációkat nehezebb megfigyelni és a begyűjtött adatok sem annyira pontosak, mint amikor a beszűkült élőhelyek miatt tömörebb csoportokat alkotva élnek.

 

Kevesebb madár, mint tavaly

 

Az év végi erős fagy miatt január első felében még befagyott vízfelületek fogadták a Szamos kivételével mindenütt a madarakat. És hiába az év eleji enyhébb idő és az eső, az éjszakai fagyok miatt egyre csak vastagodott a jégréteg a vizeken. A Szamos mellett a madárszámlálási periódus végére az apai tó volt jégmentes.

Közel három és fél ezer madarat jegyeztek fel a tíz nap alatt készített összesítésükben a madárszámlálók, harmincnégy faj telel a Szatmár megyei vizes élőhelyeken és ezek közelében, amelyekből hét lett vízimadárként feljegyezve. Legtöbb a tőkés réce a megyében és meglepően sok idén a kormorán, amikből főleg a Szamoson láttak sok példányt és közel négyszáz fenyőrigót is feljegyezhettek. Kevesebb telelő madarat jegyeztek fel, mint tavaly ilyenkor, főleg amiatt, hogy a korábbi fagyos időjárás miatt délebbre húzódtak az egyébként megszokott módon a mi vidékünkön telelő madarak.

 

Ritka vendégek

 

A ritkábban előforduló madarak közül az apai tavon sarki búvárral és bütykös hattyúval, a majtényi tavon nagy bukóval, a Szamoson kercerécével találkoztak a számoló csapatok tagjai. A téli vendégek között jegyezhették fel a gatyás ölyvet, a kékes rétihéját, a léprigót és a nagy őrgébicset.

Princz Csaba