Hat mukormikózisos (mucormycosis vagy penészgomba-fertőzés) esetet diagnosztizáltak mindössze egy hónap alatt a fővárosi Prof. Dr. Dorin Hociotă Fül-orr-gégészeti és Sebészeti Intézetben, ahol az ezt megelőző 15 évben mindössze négy ilyen esetet regisztráltak — adta hírül a RoVaccinare hivatalos oltási platform a közösségi oldalán. Olyan személyekről van szó, akik korábban átestek a COVID-19 betegségen. Az egészségügyi intézmény tájékoztatása szerint a páciensek többsége diabéteszes, vagy pedig olyan személy, akit nagy dózisú glükokortikoidokkal kezeltek. A hat mukormikózisos beteg közül négy állapota javul, egy személy elhunyt, egy személy pedig intenzív terápiás kezelés alatt áll, miután műtétre szorult. A mukormikózis vagy feketegombaként is emlegetett fertőzés nagyjából egy-másfél hónappal a COVID-19 megbetegedésből való meggyógyulást követően alakult ki — teszik még hozzá.
Az emberek úgy fertőződnek meg a mukormikózissal, hogy kapcsolatba kerülnek a környezetben előforduló gombaspórákkal. A fertőzés tüdőre vagy orrmelléküregre jellemző formája például azt követően jelentkezhet, hogy valaki belélegzi a spórákat. Bőrfertőzés azt követően alakulhat ki, hogy a gomba horzsolás, égési vagy egyéb típusú bőrsérülés útján a bőrbe jut.
A mukormikózis ritka, de gyakrabban fordul elő olyan embereknél, akiknek egészségügyi problémáik vannak, vagy olyan gyógyszereket szednek, amik csökkentik a szervezet védekezőképességét a kórokozókkal és a betegségekkel szemben.
A RoVaccinare tájékoztatása szerint a feketegomba-fertőzés az orrmelléküregeket, az agyat és a tüdőt érinti, és végzetes lehet a cukorbeteg vagy alacsony immunitású betegek számára.
A statisztikák szerint az orrmelléküregeket és agyat érintő mukormikózis mortalitása 36–40 százalék közötti, míg a pulmonális, tüdőt támadó mukormikózis esetében 70–100 százalék között változik. Ezért is hangsúlyozták ki a szakemberek: nagyon fontos a fertőzés korai felismerése és a kezelés mihamarabbi elkezdése. A COVID-19 betegséghez kapcsolódó feketegomba-fertőzéses betegek leggyakoribb tünete az arcfájás, a lógó szemhéj, a látásélesség csökkenése vagy látásvesztés és az orrmelléküreg-károsodás.
A mukormikózis súlyos fertőzés, amit vényköteles gombaellenes gyógyszerrel lehet kezelni, illetve gyakran műtétre van szükség a fertőzött szövetek eltávolítása céljából. A mukormikózis nem terjed emberről emberre, sem állatról emberre.
Bumbuluţ Krisztina