Szatmárnémeti

Részletes ellenőrzés, hosszabb várakozás

A hét közepéig közel 320 ezren érkeztek Ukrajnából, 234 ezren már el is hagyták az országot (Fotó: Agerpres)
2022.03.10 - 09:30
A magyar határrendészek a biometrikus útlevéllel nem rendelkező ukrán állampolgárokat a Magyarországra történő belépéskor nagyon alapos és tüzetes ellenőrzésnek vetik alá, ennek következtében még jobban megnő a várakozási idő az átkelőknél.

A magyar határrendészet illetékesei tudatták romániai kollégáikkal, hogy a biometrikus útlevéllel nem rendelkező ukrán állampolgárok Magyarországra történő belépésekor az ellenőrzési formalitások több és részletesebb ellenőrzést igényelnek, ami megnöveli a várakozási időt mindazok számára, akik Romániából szeretnének Magyarországra jutni — derül ki a lapunkhoz is eljuttatott közleményből. 

A román-magyar átkelők közül már a koronavírus-járvány kezdetétől az egyik leghosszabb várakozási időt a petei vámnál jegyezték, a helyzet pedig még rosszabb lett az orosz-ukrán harcok kezdete, a menekülthullám megindulása óta. Cikkünk megírásakor, szerda délután a határrendészet Trafic online alkalmazásában majd' minden román-magyar átkelő pirosan virított, de a legnagyobb, közel 3 órás várakozási időt Peténél jelezte — még úgy is, hogy hat sávban végezték az ellenőrzéseket és engedték át az utazókat, az elmúlt napok tapasztalatai alapján azonban a zsúfoltság a késő délutáni, kora esti órákra folyamatosan még tovább nő, a magyar fél szigorításával pedig nagy valószínűséggel nem fog csökkenni a várakozási idő.

Azoknak az ukrajnai menekülteknek az esetében ugyanis, akik a román-magyar határon átlépve tartanak Nyugat-Európába, de nem rendelkeznek a schengeni térségbe való belépésre feljogosító, biometrikus útlevéllel, tüzetesebb ellenőrzésen kell átesniük. Az orosz-ukrán háború elől menekülőket, akik közvetlenül az ukrán-magyar határon lépnek be Magyarország területére, korlátozások nélkül beengedik, mert a nemzetközi egyezmények alapján a háborús menekülteket az első biztonságos országban megilleti a menedékjog, ellenben akik Romániába érkeztek például Halmi, Máramarossziget vagy éppen Szeretvásár átkelőin, és innen haladnak tovább Magyarország felé, már nem számíthatnak hasonló elbíráslásra, mert Románia is biztonságos ország, tehát nem menekültként utaznak tovább, ezért meg kell felelniük a schengeni feltételeknek.
A román határrendészet tájékoztatása szerint felvették a kapcsolatot a magyar hatóságokkal a munka zökkenőmentesebbé tétele érdekében, hogy külön sávokon haladhassanak azok, akik az előírásoknak megfelelő úti okmányokkal rendelkeznek, de ez nagy mértékben függ az infrastruktúrától és a szolgálatba helyezhetők létszámától is. A román határrendészet azt is hozzátette, hogy részéről megtörtént az állomány növelése.

Sokan mennek is tovább

Eközben az országos határrendészet azt közölte, hogy folyamatosan érkeznek a háború elől menekülő ukrán állampolgárok. A hét közepéig 319 969 ukrán állampolgár érkezett Romániába, ugyanakkor 234 369 személy már elhagyta az ország területét. A háború kirobbanása óta csak Peténél és Csanálosnál 40 490 ukrán állampolgár távozott.
A máramarosi határrendészet közleménye szerint március 8-án 11 óra 30 perc körül a nagytarnai határőrök a határvonaltól mintegy 500 méterre az országba tartó négy, 22 és 40 év közötti állampolgárra lettek figyelmesek, akik a zöldhatáron lépték át a határt. Mindannyian védelmet kértek a román államtól, ezért a hatóságok elkezdték esetükben a menekültügyi eljárást.
Az ukrajnai válság kezdete óta egyébként 104-en kértek menedékjogot Szatmár megyében, közülük 77-en a halmi határátkelőnél léptek be az országba, a többiek pedig a zöldhatáron érkeztek Romániába.

Bumbuluţ Krisztina