Szatmárnémeti

Reptér — amelynek termináljában Korda György is szívesen énekelne – KÉPGALÉRIA

2024.06.05 - 19:11
A beruházás nagyságrendjéhez viszonyítva igencsak hamar készült el a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér felújítása és bővítése, ráadásul ez idő alatt a légikikötő egyetlen napra sem függesztette fel működését — és itt parkol a megye jelenlegi legdrágább autója is.

A koronavírus-járvány teljében beszélt először a sajtó, és közvetve a nagy nyilvánosság előtt a terminál nagyszabású bővítéséről és a légikikötő szinte teljes felújításának Mihai Pătrașcu reptérigazgató — és sokan értetlenkedtek is az ambiciózus terveket hallva, hiszen abban az adott pillanatban kissé irracionálisnak tűnt ekkora kaliberű fejlesztésről beszélni, tervezni, mikor világszerte érvényben voltak az utazási korlátozások, a légi szállítás és közlekedés pedig történelmének talán legnagyobb mélyrepülését élte át mindenhol. 

hirek/2024/06-junius/repter/48.jpg

Nem az értetlenkedők táborát erősítette a Szatmár Megyei Tanács  (a reptér ugyanis a megyei tanács fennhatósága alá tartozik), illetve Pataki Csaba tanácselnök, és 2022 őszén alá is írták megye jelenkori történelmének egyik legnagyobb, 88 millió eurós infrastrukturális fejlesztési szerződését. A gyakorlati kivitelezés 2023 elején kezdődött és 2024. június 5-én, azaz ma 95%-ban el is készültek — ami egy ekkora kaliberű beruházásnál igencsak rövid időnek számít, ráadásul ez idő alatt a légikikötő egyetlen napra sem függesztette fel működését. 
hirek/2024/06-junius/repter/1.jpg

„Szatmár megye egyik legnagyobb beruházása a reptér bővítése: 88 millió eurós munka. A célunk ezzel az volt, hogy fellendítsük a légikikötő életét, amitől új repülőjáratokat és új befektetőket remélünk. Örülök, hogy sikerült a bravúr, és a felújítás-bővítés ideje alatt végig működött a légikikötő, és öröm az is, hogy rengeteg szatmári cég dolgozott nekünk, így a kifizetett összegek a szatmári gazdaságot bővítették” – fogalmazott Pataki Csaba tanácselnök, mielőtt a sajtó munkatársaival, a kivitelezőkkel és a reptéri vezetőséggel végigjárta volna az ultramodern épületet, amelyet nem mellesleg az egyik legjobb román építész, Dorin Ștefan tervezett.
hirek/2024/06-junius/repter/11.jpg

A háromszintes, 6584 négyzetméteres, mozgólépcsőkkel, panorámaliftekkel, VIP-váróval, 8 check-in kapuval és a legmodernebb eszközökkel, illetve biztonságtechnikai eszközökkel ellátott üvegpalota az induló utasokat szolgálja ki, míg a szintén felújított, 4179 négyzetméteres régi terminál épülete az érkezőket fogadja. Külön pozitívum, hogy az utastájékoztató táblákon az angol, német, román nyelv mellett magyarul is olvashatók a feliratok. 
hirek/2024/06-junius/repter/22.jpg

Mindezek mellett megújult a kifutópálya, illetve 345 000 négyzetméteresre nőt, új tűzoltógarázs épült amelyben a megye jelenlegi legdrágább, 1 millió eurós járműve, a speciális reptéri tűzoltóautó „parkol”, egy vadonatúj mentő és a szintén speciális kifutópálya-jégtelenítő masinéria mellett. 

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!