Egészség

Rengeteg nehézséggel szembesülnek

2020.11.12 - 15:13

A küldőpapírok és receptek nehézkes kibocsátása, a támogatott egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés nehézségei, az egészségügyi alkalmazottakkal való kommunikáció hiánya jelentősen megnehezíti a rosszindulatú daganatos betegségekkel küzdők hétköznapjait. Az pedig, hogy a COVID-19-ben szenvedők elsőbbséget élveznek a rákos betegekkel szemben, diszkrimináció — többek között ezeket a következtetéseket vonták le a Romániai Rákbetegek Egyesületeinek Föderációja (FABC) által nemrég szervezett online országos konferencián, melybe több mint 150 daganatos beteg is bekapcsolódott az elnöki hivatal, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, a regionális onkológiai központok, a Marius Nasta Intézet, a Családorvosok Országos Szövetsége, valamint pszichológusok és táplálkozási szakértők mellett. A két nap alatt folytatott megbeszélések során a rákos betegek számos problémára hívták fel a figyelmet, melyekkel az elmúlt nyolc hónapban (a romániai járvány kezdete óta) szembesültek, de sok olyan is akad köztük, melyek sajnos nem új keletűek.
Kiderült például, hogy a tumormarkereket vizsgáló tesztek nem ingyenesek, ezek költségét nem állja az egészségbiztosító, így ezek súlyos anyagi terheket rónak a páciensekre, csakúgy, mint a rákterápiához kapcsolódó gyógyszerek, melyek között szintén bőven akadnak olyanok, melyek térítésesek, továbbá 6–8 hónapot is várniuk kell a küldőpapírral rendelkező daganatos betegeknek az ingyenes CT- vagy MRI-vizsgálatra, de onkológus szakemberekből is hiány van.
Az egészségügyi személyzettel való kommunikáció terén is sokszor merülnek fel nehézségek, vallották be a betegek, ezeknek pedig nincs közük a világjárvány okozta körülményekhez. Elmondásuk szerint a szakorvosaik gyakran nem adnak választ minden kérdésükre, vagy pedig az állapotukkal, kezelésükkel kapcsolatban nem adnak kielégítő magyarázatot, felvilágosítást. Különösen súlyos tény, amelyről páran szintén beszámoltak, hogy még mindig vannak olyan esetek, amikor a terápia folytatása érdekében kenőpénzt várnak el az egészségügyiek.
A szolgáltatások árát pedig olykor kétszer is megfizettetik a daganatos betegekkel, hiszen bár ők fizetik az egészségügyi hozzájárulást, mégis gyakran viselniük kell a vizsgálatok, eljárások, kiegészítő gyógyszerek költségeit.
Van azonban egy jó hír is: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár bejelentette, hogy a paraklinikai kivizsgálás során a célzott onkológiai terápiához szükséges tumormarker-vizsgálat bekerül a térítésmentes vizsgálatok sorába, valamint azt is közölte, hogy kibővítik a CT-, PET-CT- és MRI-vizsgálatokra szánt kereteket.

 

Telefonos segítség

A Romániai Rákbetegek Egyesületeinek Föderációja felhívja minden rákbeteg és a hazai krónikus betegek figyelmét is arra, hogy működik a 021.253.0591-es telefonszáma, melyen a páciensek útbaigazítást, tájékoztatást, orvosi tanácsokat kaphatnak, ingyenes pszichológiai tanácsadásban részesülhetnek, ugyanakkor szakértőktől kaphatnak táplálkozási tanácsokat. További információkért felkereshetik az FABC weboldalát, a www.fabc.ro lapot, valamint a következő tájékoztató oldalakat: www.onco-plan.ro, www.aliantapacientilor.ro, www.oncopedia.ro, www.invingemcancerul.ro.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Brüsszelben van Marcel Ciolacu

Pénzért és tisztségért kilincsel a belgiumi fővárosban a miniszterelnök.
Külföld

Nem ellenőrzi már az igazságügyet az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság (EB) hivatalosan is lezárta a Romániával és Bulgáriával kapcsolatos együttműködési és ellenőrzési mechanizmust (MCV) jelentette be pénteken az uniós testület bukaresti képviselete.
Szatmár megye

Enyhe tél, sok hóval – erre számítanak a meteorológusok

Egy öt-hat évente jelentkező globális időjárási jelenség újra felerősödéséből arra következtet a nemzetközi meteorológia, hogy enyhe, csapadékos tél lesz az idei, szárazabb hidegekkel a tavasz előtt.