Az enyhe tél kedvezett az egyik leginkább irtózott atkának, a számos veszélyes betegséget is hordozható kullancsoknak, melyeknek száma most tetőzik. Külföldön sem vagyunk biztonságban.
A meleg idő, a kirándulási szezon beköszönte óta sokszor olvashatták lapunk hasábjain, hogy egy-egy hétvégén hány lakos fordult kullancscsípés miatt a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház szakembereihez segítségért. Ez a tendencia évek óta megfigyelhető, szinte nincs olyan nap, hogy ne mennének a kórházba ilyen jellegű problémával a lakosok, ugyanis az enyhe telek kedveznek a kullancsoknak, amelyekből rengeteg van, de már nemcsak az erdőkben, mezőkön bukkanhatunk rájuk, hanem egyre gyakoribbak a városi parkokban, játszótereken és strandokon is. Ráadásul külföldön sem vagyunk biztonságbam, a népszerű nyaralási célországokban, a közeli Magyarországon is kullancsinvázió van, valamint Ausztria, Szlovénia, Szlovákia és Horvátország északi régiói is fertőzöttek.
A szakemberek szerint az egyre jobban elszaporodó élősködő a két legismertebb és legveszélyesebb kullancs eredetű betegség — a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás (kullancs-encephalitis) és a Lyme-kóros esetek — számát is megnövelheti.
Éppen ezért nagyon fontos az elővigyázatosság, a magunk és gyermekeink védelme. A szabadban való tartózkodás után például mindig alaposan át kell vizsgálni a gyerkekeket kullancsok után kutatva, különös figyelmet fordítva a fejbőrre. Ha a gyerekeken kullancsot találunk, akkor húzzunk kesztyűt és óvatosan távolítsuk el a parazitát kullancscsipesz segítségével vagy keressük fel a családorvost A kullancsot a bőrhöz a lehető legközelebb ragadjuk meg a fejénél fogva, és egyenesen, forgatás nélkül húzzuk ki! A testben talált kullancs potrohában van a betegséget terjesztő baktérium és vírus, ezért az állat kiszedésekor ezt a részét nem szabad megnyomni. Ha a kiszedéskor a kullancs feje a bőr alatt marad, nem kell megijedni, hiszen nem ez fertőz, és előbb-utóbb magától ki is löki a szervezet. Vigyázzunk, hogy ne nyomjuk szét a kullancsot, mert így kijuthatnak a kórokozók, és akár egy apró bőrsérülésen keresztül is bekerülhetnek a szervezetbe.
A kullancsok a háziállatokon is előszeretettel élősködnek. Ha az állatok a szabadban tartózkodnak, rendszeresen nézze át őket, és ha kullancsot talál bennük, távolítsa el azokat a fent leírt módon. A gyerekekre a kutyákról és macskákról is átmehet a kullancs. A kullancs elleni védekezés lehetőségeiről érdemes az állatorvosnál érdeklődni.
Bumbuluț Krisztina