Rendőrök és csendőrök kísérik a helyi állatorvosokat, egyre – másra járják a szatmári falvakat és városokat, azt ellenőrizve, be vannak-e oltva a kutyák, van-e bennük azonosításukra alkalmas mikrochip. Majdnem tíz évvel ezelőtt lépett érvénybe az a törvény, amely kimondja a mikrochipelési kötelezettséget kutyák esetében, de olyan kevés gazdi vetette alá magát és ebét ennek a szabályozásnak önként, hogy a hatóság most már nyomósan oda akar hatni.
Kifogások
Állatorvosoktól tudjuk, hogy kertes házban lakók mindenféle kifogásokkal jönnek, amikor a bőr alá ültetendő mikrochipről van szó — elsősorban azzal, hogy a kutyájuk meg van kötve, nem jár kint, heti hét nap a nap minden órájában kerítés mögött van, vagy épp ellenkezőleg: nem tudja megfogni, hogy állatorvoshoz vigye, vagy épp pénze nincs az 50 lejt kóstáló műveletre.
Nincs pardon
Ha a helyi állatorvos helyett az állatvédelmi rendőrség csenget be valahová, akkor már nincs pardon mint eddig — figyelmeztetnek a szakemberek. Mert ha nem is nyit senki ajtót, de kutyát látnak az udvaron, értesítőt hagynak, hogy a gazdinak két hete van chipről és oltásról szóló bizonyítékot bemutatni a rendőrségen. Ha letelik a két hét és nincs papír, akár kétezer lejes büntetést kap a könnyelmű kutyatulajdonos, majd utána ugyanúgy be kell chipeltesse a kutyát, meg be kell hogy oltsa.
Princz Csaba