Vidék

Rendőrből kevés, kamerából egyre több van

2017.06.01 - 09:35

Nemcsak a vidéki rendőrhiány krónikus jelenség Szatmár megyében, de az őrsök épületeinek kritikán aluli állapota is — a törvénykezés furcsasága azonban nem ad lehetőséget az önkormányzati rendbetételre, de még arra sem, hogy a zebrányi festéket megvegyék.

A Szatmár Megyei Területi Közrendészeti Hatóság (ATOP) kihelyezett ülésén ez alkalommal a megyeközpont körzetéhez tartozó települések (Sárközújlak, Egri, Apa, Batiz, Kolcs, Szamosdob, Pusztadaróc, Lázári, Aranyosmeggyes, Mikola, Udvari, Pálfalva, Vetés) rendőrőrseinek parancsnokai, valamint polgármesterei vettek részt — hiszen maga az ATOP és a kihelyezett gyűlések elsődleges célja, hogy az adott vidéknek/körzetnek a gondjait megvitassák, és közösen keressenek — lehetőleg minél hatékonyabb — megoldásokat. A települések biztonságosságával kapcsolatos körkérdés során kiderült, hogy a legtöbb községben helyi rendőrök is segítik a hivatásosok munkáját, és erre ugyancsak szükség is van, mert sok helyen a 2–3 hivatásos rendőr körzete öt-hat községet (30–40 kilométeres távolságokat) is felölel, s mire a például épp Halmiban járőröző és riadóztatott egység odaér Aranyosmeggyesre, a tolvajnak, elkövetőnek bottal üthetik a nyomát. „Atipikus megye vagyunk, vagy ha úgy tetszik: tranzitmegye. Szatmárról alig jelentkeznek a rendőriskolákba, így az itteni üres helyeket más megyékből származó frissen végzettek foglalják el — akik alig várják, hogy szülőmegyéjükben legyen üresedés, azonnal kérvényezik az áthelyezést és hazatérnek. Mi pedig maradunk a betöltetlen állásokkal” — mondta Sorin Stan megyei rendőrfelügyelő. Sárközújlakon a négy helyi rendőr mellett 16 kamerás térfigyelő rendszer is őrködik a rend fölött, s ennek köszönhető az is, hogy például februárban egyetlenegy törvénysértést jelentettek. Egriben háromtagú helyi rendőrség működik, térfigyelő kamerarendszer pedig a település központjában, s mint Márton Zsuzsa polgármester elmondta, a helyi Csűry Bálint Általános Iskola tűzbiztonsági engedéllyel is rendelkezik; az újegri tanintézménynél erre az épület kicsisége miatt nincs szükség, a gombáspusztai engedélyeztetése pedig folyamatban — egyébként, mint az ülésen elhangzott, az engedélyeztetési határidőt szeptemberig meghosszabbították. Batiz mindkét iskolájának megvan a tűzbiztonsági engedélyeztetése, az óvodaépület modernizálására pedig most nyújtottak be pályázatot, s azt követően kerül majd sor az engedélyeztetésre — a község biztonságára öt szakképzett őr vigyáz (és természetesen a kamerák, melyekből idén is felszereltek egyet-egyet a falu mindkét végén), és a helyi tanács most fontolgatja, hogy őrző-védő céggel kössön-e szerződést, vagy helyi rendőrséget hozzon-e létre. Kolcs község falvaiban azonban sem helyi rendőr, sem faluőr nem járőrözik — 2016-ig volt ugyan szerződése az önkormányzatnak egy biztonsági céggel, ám anyagi forrás híján ezt fel kellett bontania, térfigyelő kamera pedig csak Nagykolcson és Szamoslippón működik.

 

Rogyadozó őrsépületek

 

A szamosdobi rendőrök munkáját három faluőr és kamerák is segítik, s hatékonyságukat erősíti, hogy a napokban a felvételek segítségével azonosították és állították elő egy baleset okozóját — viszont omladozó állapotban van az őrs épülete. „A polgármesteri hivatal, az iskola, a kultúrotthon épülete szépen felújítva áll, mellettük meg dől össze az őrsé” — mondták a szamosdobiak, kinyitva ezzel a hozzászólások csapját, hiszen sajnos az őrsépületek majd' mindegyike hasonlóan leromlott állapotban van (a daróciban például sem mosdó, sem csapvíz nincs). Sorin Stan megyei rendőrfelügyelő elmondta, hogy a belügyminisztérium saját erőforrásaiból tervezik hat őrsépület ha nem is felújítását, de legalább a tönkrement tetőszerkezet megjavítását, ám hogy erre pontosan mikor kerülhet sor, az még nem tudható. A törvénykezés furcsasága pedig arra nem ad lehetőséget, hogy a helyi önkormányzatok saját forrásaikból tegyék rendbe ezen épületeket — pedig több polgármesternek is hajlandósága és lehetősége is lenne rá. Egyetlen kivételnek — és esetleges követendő jó példának-megoldásnak — Szatmárudvari minősül, ott ugyanis az épületet az önkormányzat kormányhatározattal köztulajdonként vette leltárba, emeletén az öttagú helyi, földszintjén a hivatásos rendőrség székel, számláikat pedig az önkormányzat fizeti, amely idén szeretné teljes egészében felújítani az épületet. Pop Dumitru polgármester viszont a gyalogátkelőkkel kapcsolatban kérte az ATOP segítségét, ugyanis a nagyon megnövekedett járműforgalom miatt zebrákat szeretnének az iskolák közelébe, ám az országutakat karbantartó országos hatóság forráshiány miatt elutasította a kérést — a törvény pedig „természetesen” azt sem engedi, hogy azt a pár liter festéket az önkormányzat vegye meg, vagy kifizesse az árát. Mikolában bővíteni szeretnék az ötkamerás figyelőrendszert, Pálfalván a meglévőket készülnek modernebbekre lecserélni, Vetésen hamarosan zárul a 41 kamerás projekt, Lázáriban pedig a nemrég szolgálatba állított, 16 kamerás rendszer segíti a rendőrök munkáját.

 

Szabó Kinga Mária