Vidék

Rendhagyó SZIKE-istentisztelet Túrterebesszőlőhegyen

Fotó: refszatmar.eu
2021.11.09 - 07:35
Kegyelem, krízistörténet, origó — rendhagyó SZIKE-istentisztelet egy olyan templomban, amely annyira új, hogy hivatalosan még fel sincs szentelve, de már fogadja a hívek maroknyi seregét.

Kalandos körülmények között, de mindenkinek, aki akart, sikerült megérkeznie a Túrterebesszőlőhegyen megtartott SZIKE ifjúsági istentiszteletre. Isten útmutatása pontosabb, mint a GSP-é — meg is volt az első üzenet, még a megérkezés előtt. A rátalálás, az egymásra találás öröme a közösség megélésében teljesedett ki, egy olyan templomban, amely annyira új, hogy még fel sincs hivatalosan szentelve, de fogadja a lelkes híveket vasárnapról vasárnapra.
Az alig félszáz lelkes gyülekezet megduplázódott a vasárnap 18 órától megtartott SZIKE-istentiszteleten, melynek alaptémája a reformáció volt. Kala Noémi házigazda lelkipásztornő örömteli szavakkal köszöntötte az egybegyűlteket, a helyi gyülekezet tagjai pedig álmuk beteljesedésénél többet éltek át, mert Isten mindig több, mindig nagyobb, mint ahogy mi azt el tudnánk képzelni. Rácz Ervin lelkipásztor az öröm maszk mögötti kifejezésére biztatott, még akkor is, ha a kozmetikusok a mimikai ráncok kialakulása miatt nem javallják ezt, de az, aki a mosolygást feltalálta, örül, ha valakinek fülig ér a szája.
A dicsőítés örömét a Lanka Duó (Papp Krisztina, Csorvási Mihály) vezetésével élték meg, rögtön az elején elénekelve a reformáció egyik nagy újrafelfedezését: Mindent kegyelemből kaptam.
A reformációról mint krízistörténetről beszélt igehirdetésében dr. Király Lajos, a Szatmári Református Egyházmegye esperese, batizi lelkipásztor János evangéliuma 1. részének 14. verse alapján: „Jézus testté lett, közöttünk lakott, és láttuk az ő dicsőségét, mint az Atya egyszülöttjének dicsőségét, telve kegyelemmel és igazsággal.” A reformáció egyfajta krízistörténetként jelent meg az egyházban és a gyülekezeti tagok életében. Gary Collins szerint, ahogyan a segítés módja is különbözik, úgy „minden krízis is valamennyire egyedi”. A krízisek azonban olyanok, mint a római mitológiából ismert Janus, két arcuk van: veszélyeztethetik a fejlődést, de ugyanakkor annak feltételei is. A krízis valamiféle fordulat, amelynek döntő következménye van. A szakemberek szerint a krízis áldást és lehetőséget rejt, hiszen rengetegen vannak, akik csak egy-egy krízisben kezdenek el élni, amikor kénytelenek kilépni a komfortzónájukból, a hétköznapok rendjéből. 2021-ben a reformáció egyik fontos üzenete, hogy Krisztusért, az egyházért, a családodért és önmagadért ne félj az ismeretlentől, a krízisektől és a nehézségektől, hiszen sokszor ekkor döbbenünk rá, hogy valójában kik is vagyunk, milyen áldott megküzdési stratégiákat birtoklunk, és Istennel együtt mire vagyunk képesek” — mondta az esperes.
A reformáció egy olyan folyamat volt, ami gyökeresen megváltoztatta a világot? — tette fel a kérdést előadása elején Póti Eduárd történelemtanár, a Szatmárnémeti Református Gimnázium igazgatója. E folyamat alapja az öt „sola” volt: Sola Scriptura, vagyis a Biblia nem igényel más magyarázót önmagán kívül; Sola Fide, vagyis egyedül hit által igazulunk meg, jót cselekedni nem kötelesség, a jó cselekedetek bizonyítékok; Sola Gratia, egyedül kegyelemből, ez összefügg az előzővel; Solus Christus, egyedül Krisztus a közvetítő Isten és az ember között; valamint Soli Deo Gloria, azaz egyedül Istené a dicsőség. Néhány bibliai példa felvázolása után az előadó elmondta, levonva a következtetéseket: időről időre, napról napra szükséges felülvizsgálnunk, hogy jó irányba haladunk-e, az origótól valóban a cél irányába indultunk-e el, vagy elsodródtunk útközben. A reformáció nagyjai számára ez az útjelző a Biblia tanulmányozása és az Istennel ápolt személyes kapcsolat volt. Ez olyan megrendíthetetlen biztonságot nyújtott, amelyre mindenkinek szüksége van ma is. Ezért a reformáció talán leginkább példa arra, hogy milyen fontos újra és újra megvizsgálni, merre haladunk, és arra, hogy ebben a vizsgálatban nem maradtunk magunkra — fejtette ki Póti Eduárd.
Mit jelent reformátusnak lenni? — kérdezte a végén Kala Noémi. Reformátusnak lenni kegyelem. Ezt a kegyelmet ökumenikus közösségben élte meg az ifjú és örök ifjú gyülekezet. „Emeld fel a szemedet az égre, Hajnalcsillag ragyog a sötétben./: Felragyog a hajnalcsillag,/ Ne aludj el, mindjárt nappal virrad!…/ Segítség jő, s nem a puszta felől, Szabadító, de nem nyugat felől./ Nem nyugatról, sem keletről, Érkezik a segítség felülről. /Nem északról, se nem délről, Szabadító jön onnan felülről” — zárta hangulatos énekkel az alkalmat a Lanka Duó.

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

„Fiatal bárki lehet, de öreg csak a java!”

Már az is rutinos véndiák, aki akkor végzett, amikor az első Véndiáktalálkozót szervezték. A 32. találkozó zajlik ezen a szombaton Szatmárnémetiben.
Szatmár megye

Másfél százan mozdultak meg Antóniáért

Feigi Tünde, Jeromos Andrea és Schvarczkopf Mária szervezett rövid, jótékonysági sporteseményt június 8-án Túrterebesen egy beteg kislány gyógykezeléséért. Sokan vettek részt, meglepő értékű adomány érkezett.
Vidék

Jótékonysági sportesemény egy beteg kislányért

Egy rémálom vált valóra idén a Varga családban. Kiderült, hogy öt éves kislányuk, Antónia- Laura súlyos beteg. Június 8-án jótékonysági sportesemény lesz Túrterebesen, a gyerek kezelését elősegítendő.