Szatmárnémeti

Rendhagyó irodalomóra a Kölcseyben

2019.05.08 - 12:31

Tizenkét kedvenc versét adta elő dr. Kurucz Ádám Konrád Latinovits-díjas versmondó a Kölcsey főgimnáziumban egy rendhagyó irodalomórán.

Tegnap egy rendhagyó irodalomóra-sorozatot folytattak a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban. Bizonyos időszakonként erdélyi vagy magyarországi ismert művészeket hívnak meg egy-egy monodrámával vagy egy versösszeállítással, hogy műsorukkal kizökkentsék a diákokat a mindennapok egyhangúságából. Tegnap dr. Kurucz Ádám Konrád Latinovits-díjas versmondó előadását láthatták-hallhatták a diákok és a pedagógusok. Korábban Ady és József Attila verseiből készített összeállítással járt a Kölcseyben, most a huszadik század költészetéből állított össze egy csokorra valót.

Kányádi Sándor szavaival élve: „A vers az, amit mondani kell.” Valóban, a vers csak élve tündököl, a kötetekben található nyomtatott szövegeket akkor tudjuk igazán érdekessé tenni, ha megszólaltatjuk őket. Ezt tette Kurucz Ádám Konrád előadásában, aki elmondta, hogy néhány évvel ezelőtt a kolozsvári Korunk folyóirat készített egy tizenkét versből álló listát. Az erdélyi lap költőket, kritikusokat és irodalmárokat kért fel, hogy szavazzák meg a XX. század legszebb magyar verseit. Ezt a versenyt Kosztolányi Dezső Hajnali részegség című verse nyerte meg, a második József Attila Eszmélet, a harmadik pedig Pilinszky János Apokrif című verse lett. Ezen a kezdeményezésen felbuzdulva dr. Fűzfa Balázs irodalomtörténész elkészítette a saját tizenkettes verslistáját. Fűzfa Balázs kedvencei között találjuk Petőfi Sándor Szeptember végén, Radnóti Miklós Levél a hitveshez és Arany János Szondi két apródja című versét. Kurucz Ádám Konrád is elkészítette a saját, tizenkét versből álló listáját, ezeket adta elő a tegnapi előadásán. Elmondta, hogy úgy érzi, ezekkel a versekkel tudja a legjobban kifejezni a vers, a versmondás és a költészet kivételes jelentőségét és sokszínűségét. A Kurucz Ádám Konrád kiválasztott költők: Faludy György, Mécs László, Babits Mihály, Szabó Lőrinc, Pilinszky János, Szilágyi Domokos, Radnóti Miklós (tőle két verset adott elő), Romhányi József, Barna László, Varró Dániel, Bogdán László.

Kurucz Ádám Konrád előadása élményt nyújtott és tanulságos volt. A diákok minden bizonnyal élményekkel és ismeretekkel gazdagodtak, és sokan lesznek, akik újraolvassák az elhangzott verseket, de az sem kizárt, hogy elkészítik a maguk tizenkét versből álló listáját.

 

Elek György