Szatmárnémeti

Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise

2025.04.13 - 19:26
Gyömrői Edit, a fiatal analitikusnő bizonyítani akarja, hogy József Attila kiszámíthatatlan és olykor félelmetesen tolakodó jelleme ellenére is képes meggyógyítani őt, de nem számol a költő érzéseivel

A magyarországi bemutatóval egy időben, a magyar költészet napján indult a romániai mozikban — így a szatmárnémeti Cineplexxben is, ahol április 16-ig látható —  a József Attiláról készült első nagyjátékfilm: a Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise címmel.

A filmben Gyömrői Edit (Michl Juli), a fiatal pszichoanalitikus egy különlegesen nehéz pácienssel kerül szembe József Attila (Sütő András) személyében. A költő állandó, rossz kedélyállapotban van és erős gyomorpanaszoktól szenved. A karrierje hajnalán járó analitikusnő bizonyítani akarja, hogy József Attila kiszámíthatatlan és olykor félelmetesen tolakodó jelleme ellenére is képes meggyógyítani őt, ám nem számol a költő egyre mélyülő, romantikus érzéseivel…

hirek/2025/aprilis/ja2.jpg

„A film nem fél bemutatni a költő legsötétebb pillanatait! Szemtanúi lehetünk a József Attila saját tudatalattijában vívott küzdelmeknek, amelyeket olyan hidegrázósan mutat be a film, hogy arra a hazai filmgyártásban talán még sosem volt példa. Ezek mellett szemtanúi lehetünk annak is, amikor Attila elkeseredettségében késsel támadt rá Gyömrői Editre.”
hirek/2025/aprilis/ja4.jpg

Nehéz kérdéseket vet fel az alkotás: mi történik, ha a zseniális költő és fiatal pszichoanalitikusa között elmosódnak a terapeuta és a páciens közötti határok? Meg lehet-e menteni valakit, aki a saját elméjének csapdájában vergődik? A film nemcsak József Attila kevésbé ismert oldalát mutatja be, hanem egy kivételes nőt is, aki pszichoanalitikusként és emberként is rendkívül erős, intelligens, bátor,  aki mer önmaga lenni és kiáll a tudásáért.
hirek/2025/aprilis/ja6.jpg

A filmet Rózsa Gábor írta és rendezte, a vezető operatőr Garai Gábor. A rendező azt nyilatkozta korábban, hogy komoly kutatómunka előzte meg a forgatást, amelyre a költségvetés korlátai miatt mindössze tíz napjuk maradt, ez azonban elégnek bizonyult. A filmben nincsenek fiktív szálak, az alkotók nagy hangsúlyt helyeztek a hitelességre, így József Attila mondatait nagyrészt versei, tanulmányai és újságcikkei alapján fogalmazták meg. A készítők gyakorló pszichoanalitikussal, akadémikusokkal és a József Attila Társaság szakértőivel is konzultáltak.

A film szívszorítóan mutatja be, hogy a zseniális költő súlyos borderline személyiségzavarral élt, amit akkoriban még nem tudtak kezelni. Így tárul elénk a gyermekként bántalmazott József Attila alakja, akit az anyja gyakran megvert, és mindezek felnőttkori hatása. 

hirek/2025/aprilis/ja3.jpg

A filmből kiderül az is, hogy a Gyömrői Edit terápiája során született mély érzelmi kötődés inspirálta József Attilát több versének megírására, amelyekben kifejezte iránta érzett ambivalens érzéseit. Ilyen jól ismert költemény például a Gyermekké tettél, a Nagyon fáj vagy a Magány című verse, amelyek most szinte más értelmet nyernek számunkra is. És az sem véletlen, hogy Gyömrői Edit élete végéig kerülte a József Attilával kapcsolatos megkereséseket, és úgy vélte, hogy a költő mindazt, amit embertársaival közölni akart, a verseiben fejezte ki.

FIGYELEM! A film korhatáros, 15 éven aluliaknak nem ajánlott.

Főszereplők:

Gyömrői Edit - Michl Juli
József Attila - Sütő András
Hollós István - Mult István
Szántó Judit - Márkus Luca
Dr. Rapaport Sámuel - Kocsis Gergely

Hírszerkesztő

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

hirek/2025/aprilis/ja-plakat.jpg