Szatmárnémeti

Remek hangulatú ünnepi alkalom

2019.02.24 - 13:28

„A hívő beteg könnyebben gyógyul, a hívő orvos könnyebben gyógyít” — hangzott el ismét a Hit és gyógyítás előadássorozat péntek esti, születésnapi alkalmán is.

Kiváló hangulatban telt a Hit és gyógyítás előadás-sorozat februári, születésnapi rendezvénye. Az eseményen, mely a Szent-Györgyi Albert Társaság orvosi szakosztályának, dr. Vass Zoltán és dr. Tallián Ferenc szervezőknek és a rendezvénynek otthont adó Németi református gyülekezet lelkipásztorának, Nt. Sipos Miklós köszönhetően jön létre hónapról hónapra, ezúttal is nagyon sokan részt vettek, most is zsúfolásig telt a terem, sőt, mint kiderült, olyanok is részt vettek az előadáson, akik már az első, tíz évvel ezelőtti eseménynek is tanúi voltak.

Az ünnepi alkalom hit részének előadója ezúttal Pálffy Anna-Mária unitárius lelkipásztor volt, aki Észak-Amerika unitárius nagyjait ismertette meg a közönséggel. Előadása a legutóbbi, 2017-es látogatásának folytatása, amikor erdélyi unitárius nagyjainkról mesélt a nagyérdeműnek, és amire egyébként szintén nagyon sokan emlékeztek a közönség soraiból. Mint megtudtuk, az erdélyi unitárius egyház megalakulását követően több mint kétszáz évvel, 1782-ben alapították meg az első amerikai unitárius gyülekezetet, amely aztán kinőtte magát az Unitárius Univerzalista Egyesületté, és ami jelenleg több mint ezer önfenntartó, független és közösségcentrikus egyházközséget számlál. A központja Bostonban van, az egyesületet pedig 2017 óta az első női elnök, Susan Frederick-Gray vezeti. Észak-Amerika unitárius nagyjai között pedig olyan nagy hatású gondolkodók, tudósok, politikusok voltak többek között, mint Ralph Waldo Emerson, Theodore Parker, a rabszolga felszabadítás élharcosa, Benjamin Franklin, a villámhárító feltalálója, a Függetlenségi Nyilatkozta társszerzője, Samuel Morse, a Morse-kódrendszer feltalálója, Alexander Graham Bell, a telefon feltalálója, Mary Mitchell csillagász, az amerikai tudományos akadémia első női tagja, Clara Barton, az Amerikai Vöröskereszt megalapítója, de több amerikai elnök, például Thomas Jefferson is unitárius volt.

Gyakori megbetegedés

A Hit és gyógyítás orvostudományi részében dr. Bzduch Zsolt neurológus főorvost köszöntötték a résztvevők, akiknek kérésére ezúttal a gerincsérvvel kapcsolatban osztotta meg gondolatait a szakember. Mint megtudtuk, ez egy igen gyakori és nagyon fájdalmas megbetegedés, amely általában a fiatal és középkorosztályt érinti. A gerincsérv vagy porckorongsérv a legtöbbször hirtelen vagy megerőltető fizikai tevékenység következtében jelentkezik, általában egy tőrdöfésszerű fájdalmat, egy roppanást érez a beteg, majd beáll a fájdalom, ami esetenként mozgáskorlátozást von maga után. A kisugárzó fájdalom leggyakrabban az alhas és a kismedence területeire, illetve a láb külső- vagy belső szélére lokalizálódik, az érintett idegszálak függvényében. Tünetei között lehet még az izomgyengeség, érzészavarok, reflexzavarok, széklet- és vizeletürítési zavarok. Gerincsérv esetén a csigolyák közelebb kerülnek egymáshoz — ez nyomást gyakorol a csigolya közti résben lévő porckorongra —, a porckorong középső, kocsonyás része elkezd kitüremkedni, előbb nyomja, majd áttöri a porckorong rostos gyűrűjét, ezáltal bekerül a gerincűrbe és az ott lévő idegszálakat, gerincvelőt nyomja. Szakszerű vizsgálatot követően a műtéti indikációt idegsebész állítja fel, ha viszont nem javasolt a műtét, akkor a szakember az esettől függően pihenést, ágynyugalmat javasolhat, gyógyszeres kezelést, a mozgás fokozatos visszaterhelését, ha fájdalmas periódus elmúlt. Remek kezelési mód az úszás, a gyógytorna, gyógyfürdő és a fizikoterápia — magyarázta dr. Bzduch Zsolt.

Ünnep és szórakozás

A komoly hitéleti és orvostudományi témákat követően, melyek után természetesen kérdezhettek is a résztvevők, vidámabb, felhőtlenebb percek következtek. A születésnapi és farsangi kiadás hangulatfelelőse, Kovács Árpád ismét meglepetéssel készült, előadása pedig mindenki arcára mosolyt csalt, majd a Bereczky Kálmán mátészalkai kardiológus főorvos vezette Bereczky Band zenekar is elfoglalta a helyét a hangszerek mögött, hogy örökzöld dallamokkal szórakoztassa a nagyérdeműt. A 60-as és 70-es évek magyar könnyűzenei slágereit a közönség együtt dúdolta az együttessel, így igazán felhőtlen és nagyon kellemes hangulatban zárult a Hit és gyógyítás születésnapi és farsangi összejövetele.

Bumbuluț Krisztina