Szatmárnémeti

Rekordszámú résztvevő a vers- és prózamondó versenyen

2017.01.23 - 13:00

Idén is nagy érdeklődés övezte a Kölcsey Ferenc Főgimnázium és a LiterArt Egyesület közös rendezésű vers- és prózamondó versenyét. 110 diák jelentkezett a megmérettetésre, többen Magyarországról. Hat korcsoportban, két helyszínen zajlott a vetélkedő.

Hatodik esztendeje már, hogy a Magyar Kultúra Napja apropóján vers- és prózamondó versenyt rendez a Kölcsey Ferenc Főgimnázium. Az idei vetélkedő január 20-án, pénteken zajlott. Az előző esztendőkhöz képest rekordszámú jelentkező jelezte részvételi szándékát a versenyen, Magyarországról is sokan jöttek el. Hat korcsoportban összesen 110 résztvevő indult el a versenyen, a megmérettetés két helyszínen zajlott. Az előkészítősök, elemisek, valamint a középiskolások a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban, az általános iskolások pedig a Bălcescu-Petőfi Általános Iskolában mérték össze tehetségüket.

A rendezvény megnyitóján Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője köszöntötte az egybegyűlteket. Elmondta, hogy január 22., a Magyar Kultúra Napja a kölcseysek számára többszörös ünnep: egyrészt azért, mert magyarságunk, kulturális történelmünk önazonosságának ünnepe, ugyanakkor az iskola névadója előtti főhajtás is egyben.

Évek óta a magyar irodalom gazdag kincsestárának válogatott versei hangzanak el ezen az ünnepen a diákok tolmácsolásában.

Az igazgatói köszöntő után kezdetét vette a megmérettetés. Az A1-es csoportban az előkészítősök, az elsősök és a másodikosok egy szabadon választott, versben vagy prózában írt állatmesét kellett hogy elmondjanak.

Ebben a kategóriában a Szatmárnémeti Református Gimnázium első osztályos diákja, Csúcs Dávid érte el a legjobb helyezést, második helyen végzett Kárpinszki Zsófia és Gyapai Barbara, mindketten a 10-es Számú Általános Iskolából, harmadik lett Bartha Ádám és Butean Dániel a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból.

Az A2-es csoport versenyzői, a harmadik és negyedik osztályos tanulók egy szabadon választott prózarészletet kellett elmondjanak Lázár Ervin, Berg Judit, Méhes György, Bálint Ágnes, Nógrádi Gábor vagy Csukás István műveiből. Ebben a csoportban Jánk Kitty, a Szatmárnémeti Református Gimnázium harmadikos diákja lett az első. Második helyen zárt Băbuț Loretta, a Bălcescu-Petőfi Általános Iskola diákja, míg harmadik lett Matuz Anna a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból.

A B1-es csoportban az ötödik és hatodik osztályosok adtak elő egy szabadon választott vers- vagy prózarészletet a XX–XXI. század gyermek- és ifjúsági irodalmából. Ebben a csoportban Szilágyi Anna, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum hatodik osztályos diákja végzett az élen. Őt követte Molnár Levente, a Hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium diákja, a harmadik helyen pedig Kása Petra, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium tanulója végzett.

A B2-es csoportban a hetedikes-nyolcadikos tanulók egy XIX–XXI. századi magyar vagy világirodalomból szabadon választott, természetleíró vagy a természettel kapcsolatos verset adtak elő. Itt Liszkai Krisztián, a Bălcescu-Petőfi Általános Iskola nyolcadikos tanulója volt a legügyesebb, őt követte a második helyen Bodó Patrik a Budapesti Ady Endre Gimnáziumból, míg harmadik Volfer Vanessa, a 10-es Számú Általános Iskola diákja lett.

A C1-es csoportban a kilencedikes és tizedikes diákok egy szabadon választott verset szavalhattak el valamelyik szatmári alkotó költészetéből. Ebben a korcsoportban Scheitli Krisztina, a Hám János tizedikese lett az első, megelőzve Kegyes Dávidot (Kölcsey Ferenc Főgimnázium) és Trill Helgát (Ady Endre, Budapest) akik a második helyen végeztek, illetve Csipkés Nórát (Kölcsey, Nyíregyháza), aki harmadik lett.

A C2-es csoportban a tizenegyedikes és tizenkettedikes diákok mérték össze tudásukat és tehetségüket egy olyan produkcióval, melynek témája az életöröm, szerelem, játékosság motívuma volt a XX–XXI. század lírájában. Ebben a korcsoportban a vásárosnaményi II. Rákóczi Ferenc Gimnázium XI. osztályos diákja, Nyiscsák István volt a legügyesebb, megelőzve a Kölcsey Ferenc Főgimnázium két tanulóját, Szökőcs Zsófiát és Mészáros Cintiát.

Bajnai Botond