Nagykároly

Rekordszámú jelentkező a Maturuson

2015.12.08 - 14:50

 

A jelentkezők számát tekintve igazi rekord volt az idei Maturus verseny, de teljesítmény és minőség tekintetében is rendkívüli volt az idei mezőny, mondta el Enyedi Zsolt főszervező.

 

 

Az elmúlt hétvégén szervezték a XIX. Maturus verseny döntőjét, melynek során az idén érettségizett nagykárolyi diákok iskolán kívüli tevékenységeit díjazták. Az izgalmas megmérettetésen a román és magyar tagozatos diákok egy-egy 1000 lejes díjért szálltak versenybe. A versenyre történő jelentkezés során a diákok egy részletes önéletrajzot nyújtanak be a zsűrinek, ami kronológiai sorrendben, pontos nevek és dátumok felsorakoztatásával segít még jobban megismerni a jelentkezőt. Tanároktól, külsős oktatóktól származó ajánlólevelek, az önéletrajzhoz csatolt magyar, román és idegen nyelvű kivonatok segítik a zsűriben helyet foglaló, nem nagykárolyi személyek számára a pályázó jobb megismerését.

„A mozgalmat lelkesen támogató pedagógusoknak köszönhetően a fiatalabb generáció is tud a Maturusról, és így a díj megléte kifejezetten ösztönzőleg hat az iskolán kívüli tevékenységekre, vagyis a szabadidő értelmes eltöltésére, a folyamatos önművelésre. Ezen túl, a versenyben részt vevő diákok gyakorlatilag egy alternatív érettségi vizsgán mennek át, egy afféle felnőttségi próbán. Alkalmuk adódik eddigi életük összegzésére, áttekintésére, sőt akár átértékelésére is. A kompetens zsűri minden esetben értékes útmutatásokat és értékelést ad, távlatokat nyit, melynek — visszatekintve a sok év sok versenyzőjének életútjára — sokszor igen komoly ösztönző, sorsformáló szerepe is lehet. A múltbéli versenyzők ma már „igazi” felnőttek, van köztük elismert zenész, színész, sportoló, edző, és persze sok-sok jó szakember, akik mind lelkes és tevékeny tagjai közösségüknek. A SAY-YES Alapítvány Maturusa folyamatosságát az biztosítja, hogy sok embert megmozgat, bevon, olyanokat, akiknek valóban fontos a fiatal generáció, a jövő. Ők azok, akik lelki, szellemi és anyagi erőforrásaikkal támogatják a mozgalmat. Nekik köszönheti a Maturus a múltját, jelenét és jövőjét” — mondta Enyedi Zsolt, a megmérettetés főszervezője.

 

Maturus 2015

 

Az idei verseny zsűrijét is a sokszínűség és a kompetencia jellemezte. A zsűritagok sorában helyet foglalt: Bala Cristina, a STEA Egyesület elnöke (Szatmárnémeti), Boroş Marius tenorista, zenetanár (Szatmárnémeti), Patrick O’Mahoney író, nyelvész, műfordító, tanár, zenész — a zsűri elnöke (Nagy-Britannia), dr. Tallián Krisztián pszichiáter (Szatmárnémeti), Vendel Lajos újságíró, szerkesztő (Salgótarján).

 

„Igazi rekord született az idén: minden eddiginél többen, összesen 17-en jelentkeztek a Maturusra. Név szerint: Bîc-Demian Denisa-Maria, Oneţiu Alexandra-Paula és Şiman Claudian-Ciprian a román tagozaton, valamint Beiland Arnold, Berei Csenge-Bernadette, Csomai Márk-Dávid, Fülöp Máté, Gaja Dalma, Grebur Kinga, Horn Mairin, Kiss Beatrix-Rebeka, Láng Alexandra-Emilia, Mezőfényi Noémi, Nagy Anita, Nonn Bernadette, Váradi Bence-István és Vitéz Júlia a magyar tagozaton. Ez a generáció azonban nem csak számban, hanem teljesítményben, minőségben is rendkívüli volt. A zsűri a beadott dolgozatok, az interjúk és a versenyzők színpadi produkciói alapján hozta meg döntését. Az izgalmas és igen szórakoztató bemutatók felértek egy igazi gálaműsorral: láttunk egyházi kórust, szavalatot, színdarabrészletet, popzenekart, parádés társastáncokat, kalotaszegi és mezőségi néptáncot, Debussy zongoradarabot, izgalmas hastáncot, szólóéneket, 45 tagú fúvószenekart, varázslatos fotókiállítást, ráadásul laboratóriumi körülmények között egy pár csepp pálinkát is főztünk. Mindezt mosolygós, tehetséges, ambiciózus nagykárolyi ifjak mutatták be, akik bizonyították, egyénileg és közösségként is rendkívüli teljesítményekre képesek, és további nagy sikerekre hivatottak“ — fejtette ki kérésünkre Enyedi Zsolt.

Az idei nyertesek: Bîc-Demian Denisa — Nagykárolyi Elméleti Líceum — XII. A matematika-informatika osztály, román tagozat. Ő az egyházi és szociális tevékenységeiért, klasszikus és könnyűzene, képzőművészet, make-up, ökológia, rádiózás, sport, színjátszás, újságírás, angol és magyar nyelv terén végzett iskolán kívüli tevékenységeiért érdemelte ki a díjat. A magyar tagozat nyertese Beiland Arnold lett, aki szintén a Nagykárolyi Elméleti Líceum diákja. A XII. B matematika-informatika szakos osztály diákja a fizika, a hangszeres zene, hittan, informatika, környezetvédelem, matematika, sport, angol nyelv terén való jártasságával és tevékenységeivel bizonyult érdemesnek a Maturus-díjra.

 

Húszéves lesz a Maturus

Az immár komoly hagyománnyal rendelkező Maturus nem létezhetne a számtalan támogató és pártoló nélkül, és ahogy azt a szervezők minden évben külön hangsúlyozzák, ez esetben nemcsak a szponzorokról van szó, hanem mindenkiről, aki munkájával, ötleteivel, figyelmével és szeretetével segíti a fiatalokat és a versenyt.

Amint azt az alapítvány képviselőjétől megtudtuk, a jubileumi, 20. Maturus máris szervezés alatt van. A szervezők remélik, hogy minden erőforrás rendelkezésre áll majd hozzá, és jövőre is hasonlóan nívós, eredményekben és tehetségekben gazdag megmérettetésen vehetnek részt a nagykárolyi diákok.

 Tőtős Tímea