Külföld

Rekordmagasságot értek el az élelmiszerárak 2022-ben

Az élelmiszerár-index már 2021-ben emelkedésnek indult (Fotó: playtech.ro)
2023.01.09 - 14:02
Történelmi magasra emelte az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által kiszámított élelmiszerár-indexet a tavalyi élelmiszerárak emelkedése, amelyet Oroszország ukrajnai inváziója okozott

A FAO szerint az élelmiszerár-index — amely a legtöbbet forgalmazott élelmiszertermékek nemzetközi árait követi — 2022-ben átlagosan 143,7 pontot ért el, ami 14,3%-os emelkedés 2021-hez viszonyítva, és egyben a legmagasabb index az 1990-es évek óta, amikor elkezdték a nyilvántartást.

A drágulás azonban nem 2022-ben kezdődött, hiszen a világgazdaság világjárvány utáni visszatérésének eredményeként már 2021-ben 28%-kal nőtt az index az előző évhez képest. Tavaly azonban az élelmiszerárak tovább emelkedtek Oroszország februári ukrajnai inváziója óta, a fekete-tengeri régió kereskedelmének megszakadásától való félelem közepette.
Később az áremelkedések részben mérséklődtek, miután az ENSZ támogatásával létrejött egy Ukrajnából származó gabonaexport csatorna, illetve javult a termelő országok ellátási perspektívája.
Decemberben az irányadó index már a kilencedik egymást követő hónapban 132,4 pontra esett, szemben a novemberi felülvizsgált 135,00 ponttal – a novemberi számot korábban 135,7 ponton adták meg.
Maximo Torero, a FAO vezető közgazdásza szerint a mérsékeltebb élelmiszerárak örvendetesek két nagyon ingadozó év után.

Az index decemberi csökkenését a növényi olajok nemzetközi árának csökkenése, valamint a gabona- és húsárak némi csökkenése okozta, de ezt „ellensúlyozta” a cukor és a tejtermékek árának enyhe emelkedése - közölte a FAO.
Szintén 2022-ben az öt FAO élelmiszer-alindex közül négy – a gabonafélék, a hús, a tejtermékek illetve a növényi olajok – ára rekordmagasságot ért el, míg az ötödik, a cukor az elmúlt tíz év legmagasabb szintjére lépett.
A FAO gabonaárindexe 17,9%-kal emelkedett 2022-ben olyan tényezők miatt, mint a jelentős piaci zavarok, a magasabb energia- és inputköltségek, a kedvezőtlen időjárás és a továbbra is erős globális élelmiszer-kereslet.

Hírszerkesztő

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Április elsejéig még „fent marad” az ársapka

Elfogadta a kormány szerdai ülésén, hogy 60 nappal meghosszabbítsák egyes alapélelmiszerek árréskorlátozásáról szóló intézkedés hatályát — ugyanakkor módosítottak az érintett termékek jegyzékén, több termék is kikerült az ársapka alól, bekerült viszont a vaj és a hagyományos szilvalekvár.
Mi újság?

További drágulások jönnek

Az energiaválságtól eltekintve is nehéz, inflációval terhelt tél elé néz egész Európa, de azon belül főleg a volt szocialista országok — köztük Románia. Egyre több élelmiszer kerül bele a megfizethetetlenek halmazába, akinek hitele van, a fejét fogja.