Pénteken zárult a Rekettye Kulturális Egyesület idei népzenetábora, ma pedig néptánctábor kezdődik, melynek helyszíne szintén a Szent László Közösségi Ház lesz. A szervezők abban reménykednek, hogy a híres-neves „rekettyés jókedv” körbelengi ezt az alkalmat.
Maroknyi gyerek citerázik, majd pár gyerkőc furulyázik, később pedig néhányan a vonós hangszereken szólaltatnak meg ismert gyerekdalokat. A muzsika egyelőre akadozik, olykor pontatlanságot is hallhatnak a vájt fülűek, ám mégis világhíres előadóknak kijáró tapsvihar jutalmazza az izguló csemetéket. Persze, hogy a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület idei népzenetáborát lezáró ünnepi előadáson jártunk.
„Ez volt a legjobb tábor, amiben voltam” — írja egy elemista kislány a táborozás emlékkönyvébe. Amúgy tucatnyi hasonló értékelést olvasni ebben a füzetben. Ez a résztvevő az éneklést és az origamizást emelte ki külön is, mint írta, reméli, jövőre is lesz.
Székely Sára, a szervező kulturális egyesület vezetője érdeklődésünkre elmondta: a negyedik népzenei táborukat is a köré építették fel, hogy a kisebbek megismerkedhessenek a hangszerekkel (köztük olyanokkal, amelyek létezéséről eddig nem is hallottak), és persze ezenkívül mindig jutott idő a játékra, a különféle játékos foglalkozásokra. Így a sepsiszentgyörgyi Demeter házaspár segítségével a gyerekek fából készíthettek sípokat. Emellett a nemezeléssel is megismerkedhettek, de ugyanakkor karkötőket, furulyatokokat, kis táskákat is készíthettek. Kézművestudásukat is lehetett fejleszteni, illetve összebarátkozhattak az origamival, melyben Portik Erzsébet segített nekik a táborozás során, melynek létrejöttét a Communitas Alapítvány támogatta.
„A korábbi években is azt tapasztaltuk, hogy nagy az érdeklődés a népzenei táborozás iránt, de idén ez még fokozódott, és külön öröm az is, hogy sok kicsi jelentkezett. Ők most lettek hatévesek, és alig várták már, hogy jöhessenek. Nagyon sokan voltak ezekben a kezdő csoportokban. Ennek megfelelően a legnagyobb problémánkat az jelenti (édes gond!), hogy valószínűleg szeptembertől folytatni akarják a megismert hangszeren való zenélés elsajátítását. Hangszereket kell tehát vásárolnunk, hegedűket, furulyákat és citerákat — az egyesületünk ugyanis minden tanulni vágyónak biztosítja a felszerelést, azaz a hangszert” — mondta el érdeklődésünkre Székely Sára. Hozzátette: a hétfőn megkezdődött és a Szent László Közösségi Házban otthonra lelt táborozás folyamán mindvégig jó volt a hangulat, mind a 102 résztvevő épségben „úszta meg” a kalandot. Szerencsére balesetmentes volt a hét. A megszerzett tudást, illetve abból kis ízelítőt pénteken kora délután mutattak be a közösségi ház dísztermében — természetesen a szülők és más hozzátartozók lelkes tapsa közepette.
Az egyesület tagjai — többé-kevésbé — készen állnak a folytatásra, hiszen ma, hétfőn kezdődik a néptánctábor, amelyen távolabbról érkező résztvevőik is lesznek (jönnek Magyarországról, illetőleg Erdélyből). Ez a tábor már mindenkinek egész napos elfoglaltságot jelent (a népzenein a kisebbek mindösszesen délig maradtak). Ennek szellemében a szervezők abban bíznak, hogy még hasznosabb műhelymunkát tudnak véghez vinni. A korábbiakhoz képest nagy előrelépés az, hogy mind a három korcsoport élő zenére sajátíthatja el eleink tánctudását, ugyanis három zenészcsapat is jelen lesz: a nagykárolyi Rigófütty, valamint a nagyváradi Csillagocska kicsi és nagy zenekara.
A szervezők leginkább abban reménykednek, hogy a híres-neves „rekettyés jókedv” körbelengi ezt az alkalmat is.
Mák Henrietta