Az ENSZ szakosított szervezete arról számolt be, hogy ismeretlen eredetű heveny májgyulladás legkevesebb 169 esetét jelentették tucatnyi országból. Fiatal páciensekről van szó, akik életkora egy hónaptól 16 évesig terjed, tizenheten közülük májtranszplantációra szorulnak. A WHO azt nem árulta el, hogy a haláleset melyik országban történt. Annyit lehet tudni, hogy az első esetet Nagy-Britanniából jelentették, ahol eddig 114 gyerek fertőződött meg a rejtélyes kórral.
A WHO közleményében hangsúlyozta, hogy egyelőre nem világos, hogy ténylegesen a májgyulladásos esetek megszaporodásáról van-e szó, vagy esetleg a fokozott szűrés miatt derültek ki olyan esetek, amelyek máskülönben észrevétlenek maradtak volna.
Szakértők szerint ezek az új esetek „talán egy influenzavírushoz köthetők, de a kutatómunka még zajlik. Bár lehetséges, hogy adenovírus áll a háttérben, a vizsgálatok még folynak a betegség okozójának azonosítására” — ismertette a WHO, hozzátéve, hogy ezt a vírustípust legalább 74 páciens szervezetében mutatták ki. A gyerekek közül ráadásul legalább húsznál koronavírus-fertőzést is megállapítottak.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint az érintett országok most fokozott figyelmet fordítanak a gyerekek körében jelentkező májgyulladásos esetekre.
Romániai kis beteg
Súlyos akut hepatitiszt azonosítottak egy gyereknél Romániában is — jelentette az Egészségügyi Minisztérium. A tájékoztatás szerint egy 5 éves kislánynál észlelték a májbetegséget, a gyerek április 4-étől kórházban van. A kislány állapota stabil, tüneti kezelésben részesül. A páciens nem járt külföldön, és nem mutatható ki járványügyi kapcsolat közte és az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) jelentett többi hasonló eset között — jegyzi meg a minisztérium.
A szaktárca közleményében hangsúlyozzák továbbá, hogy április 21-éig a WHO Európai Regionális Irodája 169 olyan súlyos hepatitiszes megbetegedésről számolt be, amelynek az eredete ismeretlen, azaz egyik esetben sem észlelték a hepatitiszt okozó vírusokat. Valamennyi megbetegedésnél májelégtelenséget, a májenzimek emelkedett szintjét és sárgaságot észleltek. SZFÚ