A karácsonyi ünnepkör közép-európai zenei emlékeit idézte fel a Musica Historica régizene-együttes vasárnap a Károlyi-kastély lovagtermében, ahol kedden Caius Hera lantművész koncertezik.
A gótika angyali cantiói, a huszita táborok karácsonyesti közös mulatságai és a Mária-kongregációk áhítata, zsidó polgárcsaládok barokk táncdallama, szlovák és magyar betlehemesek dudás pásztorai, „bárányai” mind-mind szerephez jutottak a budapesti Musica Historica régizene-együttes vasárnap esti csodálatos koncertjén.
A Dicséretes ez gyermek – Magyar és közép-európai muzsika a karácsonyi ünnepkörből (XV–XVIII. Század) című előadás a karácsonyi ünnepkör közép-európai zenei emlékeiből villantott fel egy-egy jellemző részletet, s néhány közismert népének nyomán több évszázad zenei ízlésváltozásairól adott átfogó képet.
A magyarországi együttes alapos műgonddal felépített műsorában előbb a gregorián énekkincs egy adventi himnuszát (Az Idvezítőt régenten), latin szövegű ünnepi énekeket, újév éjszakai zenés szánkázásokat felidéző szövegcsaládok feldolgozásait, XVII. századi magyar zenés énekeket, katolikus és evangélikus énekeket, majd a XVIII. században Magyarországon meghonosodott „parasztbarokk” karácsonyi szokásait idéző humoros pásztorjátékot, továbbá dudajátékokat is hallhatott a nagyérdemű. Mindezt rendkívüli zenei érzékkel megáldott, professzionális hangszeresek előadásában.
A műsort a zenekar vezetője, Csörsz Rumen István Deák Endre, a néhai nagykárolyi Collegium régizene-együttes szellemi atyja, valamint Kodály Zoltán emlékének ajánlotta. Deák Endre ugyanis éppen karácsonykor töltötte volna be 60. életévét, Kodály Zoltán pedig dátumra pontosan 130 éve született.
Barokk lantzene
A temesvári Caius Hera lantművész egyéni műsorral érkezik Nagykárolyba, amelyet ma 18 órától hallgathatnak meg a nagykárolyiak a kastély lovagtermében. Deák Endre tanítványát — aki a Baseli Egyetemen (Schola Cantorum Basiliensis) korunk legnagyobb lantművésze, Hopkinson Smith keze alatt fejlődött igazi művésszé — már több alkalommal is láthatta a helyi közönség. 2008-ban a svájci Nota Bene régizene-együttessel barokk hangversenyt adott a Károlyi-kastély lovagtermében, ebben az évben pedig a Collegium vezetőjére emlékezvén, a Carmina Renascentia régizene-együttes tagjaként lépett közönség elé, a nagykárolyi együttes volt tagjaival, szintén a kastély lovagtermében. Mostani koncertjén XVII-XVIII. századi, karácsonyhoz kötődő barokk lantzene lesz hallható.
Ifj. Deák Endre