Sport

Régi márkanév, régi adósságok az Olimpiánál

2016.02.03 - 19:30

Több mint 800 ezer lejre tehetők a Szatmárnémeti FC Olimpia adósságai — mondta Dan Băbuț-Domuța klubelnök azután, hogy többen is sérelmezték, hogy „elherdálja” az egyesület pénzét.

Visszaszerezte a régi megnevezését a Szatmárnémeti FC Olimpia 2010-es labdarúgó-egyesület, így márciustól már a régi címer, az FC Olimpia 1921-es elnevezésű klub címere kerül fel a csapat játékosainak a mezére. Többek között erről beszélt szerdai sajtótájékoztatóján Dan Băbuț-Domuța klubelnök, beszámolt a klub anyagi helyzetéről is, ezáltal kívánva válaszolni a szurkolótábor sérelmeire.

Dan Băbuț-Domuța szerint az FC Olimpia 1921 megnevezés nem volt levédve az Állami Találmányi és Védjegyhivatalnál (OSIM), ezért megtették a szükséges lépéseket, hogy a 2010-ben újjászervezett egyesület visszanyerje a márkanevét. „Amikor az OSIM-nál le akartuk védeni az Olimpia 2010-es megnevezést, akkor vettem észre, hogy a régi márkanév szabad. Ezért elkészítettük a szükséges dokumentációt, hogy levédjük a klub nevét a régi, hagyományos nevén úgy ahogy az történt 1921-ben Nagyváradon” — mondta a klubelnök. Ugyanakkor hozzátette, a román szövetségnél nem lehet megváltoztatni a klub nevét, ugyanis akkor a FRF a legalsóbb osztályú megyei bajnokságba száműzi a csapatot. „Az Olimpia 2010 klub nevére védtük le az Olimpia 1921-es márkanevet. Viszont hivatalosan, a Román Labdarúgó-szövetségnél továbbra is az 2010-es egyesület neve szerepel, hogy megőrizhessük a Liga 2-es helyünket. Viszont a címert használhatjuk, de csak márciustól, amint érvénybe lép az OSIM határozata” — magyarázta Dan Băbuț-Domuța, aki a klub adósságairól is beszámolt. A játékosoknak két hónapi fizetéssel adós az Olimpia, amely 176 ezer lejt jelent, további 247 ezer lejt kell fizessenek még az állami intézmények nek, 402 ezer lejt pedig a beszállítóknak és különféle szolgáltatásokat végző cégeknek. „Az adósságok akkor gyűltek fel, amikor kiderült, hogy az ificsapatra többek kellett költeni tavaly, mint amennyivel az év elején számoltunk. Mint ismeretes, a szövetség átszervezte az ifjúsági bajnokságot és a legjobb alakulatoknak életre hívta az elitligát. Ide bejutott az FC Olimpia ifjúsági A korosztályos csapata is, így az utaztatásuk 130 ezer lej többletköltséget eredményezett. Azzal sem számoltunk 2015-ben, hogy a FRF megszervez még nyolc mérkőzést tavaly a 2015/16-os idény visszavágójából, ezért további 100 ezer lejt költöttünk” — tette hozzá. 2016 első félévére 648 ezer lejt kapott az egyesület, további 710 ezret pedig a második félévben kapnak meg. Ez az összeg csak a klub működtetésére költhető, a fizetésekre nem kaptak pénzt. „2016-ra összesen 1,4 millió lej költségvetésünk van, habár a fizetésekkel együtt 3 millióra lenne szükségünk. Havonta körülbelül 130 ezer lejt költünk a fizetésekre, és ez azt jelenti, hogy átlagban 2000 lejes bérek vannak. A közhiedelemmel ellentétben a játékosainak nincsen »eget verő« fizetéseik” — állítja a klubelnök, aki hangsúlyozta, a jelenlegi játékoskeret 60 százalékát szatmári származású labdarúgó alkotja. „Azt sérelmezték, hogy más városból hozzunk játékosokat. A 2010-es program valóban ezzel a szándékkal indult, de a második vonalban szükségünk van rutinos játékosokra is. Az arányokra viszont figyelnünk, a jelenlegi keret 60 százalékát ugyanis szatmári játékosok alkotják” — folytatta.

„Kellően dokumentálva van minden költségünk, ezeket bárki megtekintheti a Szatmár megyei tanács és a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatalon, csak egy kérvényt kell benyújtson erre vonatkozóan, ahogy azt megtette korábban Maskulik Csaba önkormányzati képviselő” — állította.

Dan Băbuț-Domuța arra kérte a szurkolótábort, hogy ne távolodjanak el a csapattól, buzdítsák és segítsék őket a mérkőzéseken, ugyanakkor emlékeztette őket, hogy az igazgatótanácsban helyet foglalhat a szurkolótábor egyik képviselője is. Szerinte, így ők is megérthetik azt, hogy milyen egy másodosztályos klub irányítása.

A nézők számát illetően azt állítja a klubelnök, hogy 2012 óta növekedés észlelhető e téren. „A 2012/13-as idényben összesen 7833 jegyet adtunk el a hazai bajnoki mérkőzéseken, a 2014/15-ös szezonban pedig majdnem 14 ezer belépőt vásároltak a közönség. Ebben az idényben eddig 8678 jegyet adtunk el, ami nem rossz arány a másodosztályban.”