Nagykároly

Régészeti műhely

2013.10.11 - 09:46

Négy napig több szakmai előadást hallhatnak, és tanulmányutakon is részt vehetnek a diákok.

 

Október 10-én délután a Károlyi-kastély kiállítótermében zajlott az Erdélyi Tehetségsegítő Tanács Tehetségpont-programjának keretében a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar Történeti Intézetének régészet-művészettörténet tanszéke, a Pósta Béla Szakkollégium és az Entz Géza Szakkollégium által szervezett régészet-művészettörténeti műhely megnyitója.

Az eseményt dr. Molnár-Kovács Zsolt, a kolozsvári BBTE adjunktusa nyitotta meg. Beszédében kihangsúlyozta, hogy a felsőoktatási intézmény régészet-művészettörténet tanszéke már régóta jó kapcsolatot ápol a Szatmár megyei és a nagykárolyi múzeummal, majd átadta a szót Kovács Jenőnek, Nagykároly polgármesterének. A városvezető elmondta, hogy már harmadik mandátumát tölti polgármesterként, és mindig is érdekelte a történelem, illetve a régészet. Büszkén hangoztatta, hogy a Károlyi-kastélyt sikerült felújítani, és eddig több mint 40 ezren tekintették meg, továbbá jelenleg is számos műemlék jellegű épület (városi színház, Szarvas Fogadó) áll felújítás alatt. A diákoknak elmondta, hogy szép szakmát választottak, és remélhetőleg el fognak tudni helyezkedni, hiszen minden településnek szüksége van történészre.

Dr. Liviu Marta, a Szatmár Megyei Múzeum igazgatója kiemelte, hogy jó kapcsolatot ápolnak a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatallal, és reméli, hogy továbbra is jó úton fog haladni ez az együttműködés. Dr. Molnár-Kovács Zsolt a szakmai előadásokat megelőzően megköszönte a négynapos rendezvény támogatóinak — Emberi Erőforrások Minisztériuma, Szatmár Megyei Múzeum, Nagykárolyi Városi Múzeum, Nagykárolyi Városi Tanács és tudománypártoló nagykárolyi vállalkozók — a hozzájárulását, majd Hágó Attila vállalkozót és Kovács Jenő polgármestert egy trikó átadásával tiszteletbeli régésszé avatta.

A négy napig tartó műhelyen 14 oktató, valamint több mint 30 egyetemi hallgató vesz részt.

 

A szakmai előadások

Kelemen Imola (régész, Csíki Székely Múzeum): Az arheozoológia alapjai; Kósa Béla (művészettörténész, Csíki Székely Múzeum): A csíkszeredai Mikó-vár falkutatásáról; Darvas Lóránt (régész, Csíki Székely Múzeum): A csíkszeredai Mikó-vár régészeti feltárásairól; Kovács Zsolt (művészettörténész, Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár): Miről szólnak a képek? Az emlékállítás mint politikai gesztus a 16–17. századi Erdélyben.

 

Ifj. Deák Endre