Háromezer éves, bronzfegyverekből, munkaeszközökből és ékszerekből álló leletegyüttest talált egy iskolás Csomaközön.
A Szatmár Megyei Múzeum közleménye szerint a csomaközi középiskolás diák, Angyal Gellért a család krumpliföldjét kapálta, amikor szerszáma bronztárgyba akadt.
Az iskolás a Nagykárolyi Gimnázium történelemtanára, Anamaria Donca biztatására jelentette az eseményt a Szatmár Megyei Múzeumnak, amelynek régészei fémdetektorokkal szálltak ki a háztáji krumpliföldre, és több tucat bronzfegyvert, munkaeszközt és ékszert gyűjtöttek össze. Ezek egy részét az elmúlt években a parcella szélére dobálták a kiszántott kövekkel együtt.
A régészek megállapították, hogy a lelet az időszámításunk előtti 1200 és 1000 közötti évekből származik, az értékes tárgyak eltemetésével minden bizonnyal az isteneknek áldoztak. Liviu Marta régész, a Szatmár Megyei Múzeum igazgatója elmondta: 32 bronztárgy került elő, de nem kizárt, hogy a termés begyűjtése után további tárgyakat ásnak ki. A régészek egyelőre megkímélték az Angyal család veteményeskertjét.
A tárgyak között vannak fejszék, sarlók és egy tőr is, ugyanakkor bronztömböket is találtak, amelyek arra utalnak, hogy a fémtárgyakat helyben öntötték.
Liviu Marta kifejtette, hogy a vidéken már az 1960-as években rátaláltak egy bronzkori öntöde maradványaira, öntőformáira. Ez a legjelentősebb ismert bronzkori fémmegmunkáló műhely Románia területén. A régészek jelenleg azt vizsgálják, hogy a most talált tárgyak a helybéli öntőműhelyben készültek-e. „Ha bebizonyosodik, hogy igen, ez nagy történelmi jelentőséget ad a leletnek” — jelentette ki az igazgató.
A csomaközi bronzleletet hamarosan kiállításon mutatják be a múzeumban. Megtalálójával, Angyal Gellérttel még nem egyeztek meg a részletekről, de a középiskolás diák a nyár folyamán jutalomként részt vehet egy régészeti táborban, amelyet a múzeum a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemmel közösen szervez Nagykárolyban.