Szatmárnémeti

Református kalendárium a 2015-ös esztendőre

2015.01.17 - 15:45

A Királyhágómelléki Református Egyházkerület kiadásában megjelent 2015-ös évre szóló Református kalendáriumba belelapozva, tartalmas időtöltésre számíthat az olvasó. A Bereczki András paptamási lelkipásztor által szerkesztett kiadvány címlapján a bihari református templom, a hátlapon Bartók Béla portréja látható.

 

A Református Egyház Misztótfalusi Kis Miklós Sajtóközpontjának nyomdájában készült kiadvány Csűry István püspök írásával indul. A hónapok megnevezése a Gergely naptár s a népi kalendárium szerint is fel van tüntetve. A névnapok mellett ó- és újszövetségi igehelyek is megtalálhatóak, a jegyzetek számára fenntartott oldalon többek között Kossuth Lajos, Wass Albert, Kodály Zoltán, Luther Márton az emberi létről szóló summás gondolatai olvashatóak. Dr. Molnár János Forr a dalom című írása az 1989. december 15-én, Temesvárról indult forradalom történéseit eleveníti fel. Sulyok Istvánról, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület első püspökéről is olvashatunk, majd a Gyülekezeti őrjárat című fejezetben a Szatmári Református Egyházmegyében található vámfalui, halmi, irinyi református egyházközségekről s a nagytarnai egyházmegyei táborról is van híradás, ugyanúgy, mint a Nagykárolyi Református Egyházmegyei Kismajtényi Református Egyházközségről.

 

A nagyok, a példaképek

 

A kötetben a presbiterképzés elméleti és gyakorlati részéről is találhatunk írást. Bátor és magyarságát vállalló, a kommunista diktatúra pribékjei által 56-osként meghurcolt, majd kivégzett Sas Kálmán érmihályfalvi református lelkipásztorról sem feledkezett meg a könyv szerkesztője. Folytatni kell a felsorolást olyan nem mindennapi elődeink megemlítésével, mint Bartók Béla, majd a magyar orvostudomány egyik kiemelkedő alakja, Semmelweis Ignác, vitéz nagybányai Horthy Miklós, Magyarország egykori kormányzója, a halhatatlan Rákóczi, Tisza Kálmán, Magyarország leghosszabb ideig kormányon lévő miniszterelnöke, Hóman Bálint humanista történettudós, Ady eskető és temető lelkésze, Haypál Benő. A következő fejezet az Irodalmi arcképcsarnok nevet viseli. Ebben olyan nevekkel találkozik az érdeklődő, mint: gróf Árva Bethlen Kata, Bölöni Farkas Sándor erdélyi író, Brassai Sámuel, az utolsó magyar polihisztor, Orbán Balázs író és néprajzi gyűjtő, Németh László esszéista, drámaíró, Szabó Lőrinc, a mai magyar líra egyik nagy alakja s végül, de nem utolsósorban Kocsis István ombodi születésű író.

 

Címtár is van

 

A következő oldalakon verseket talál az olvasó, többek között Fodor Lajos, Szabó Lőrinc, Molnár János, Berecki András, Pataki István, Müller Dezső, Dénes József alkotásait. A kalendáriumban hagyományainkról, a vadászó magyarokról, továbbá karácsonyi, húsvéti és adventi dekorációs ötletekről is szó esik. A Királyhágómelléki Református Egyházkerület címtára (intézmények elérhetőségei, az egyházmegyékben található egyházközségek lelkipásztorainak s az egyházkerület nőszövetségi vezetőinek nevei s elérhetőségei, a nyugdíjas lelkészek névsora) zárja a kiadványt.