Pénteken a Szatmárnémeti Református Gimnázium dísztermében nyílt meg a Protestáns iskolatörténeti mozaik című kiállítás, amely a Kárpát-medence 19 református tanintézményét mutatja be.
Vinczéné Pálfi Judit egyházkerületi missziói előadó Csűry István, a Királyhágómelléki Rerformátus Egyházkerület püspöke igei üzenetét tolmácsolta. Elmondta, hogy Isten igéje arra tanít és azt világítja meg benne, hogy nekünk olyan Istenünk van, akinek nem mindegy, hogy mi tanulunk-e vagy sem. Nem mindegy, hogy gyarapítjuk-e ismereteinket vagy sem. Istennek fontos, hogy mi ismeretekkel gazdag lelki emberek legyünk, hogy mindennapi életünkben a munkánk mezején, a szolgálatunk mezején, ki-ki a maga helyén tisztességgel megállja a helyét. Ma, amikor visszatekintünk a reformáció ötszáz évére, át kell gondolnunk a bölcs mondásokat. Ahhoz, hogy megismerjük, megértsük és elfogadjuk Isten nekünk szóló tanításait, szükségünk van az alázatra. Az alázat nélküli embernek nincs képessége, nincs motivációja arra, hogy elfogadja az igét és aszerint éljen. Eleink képesek voltak erre, ezt kell tőlük megtanulni — emlékeztetett az igehirdető.
A továbbiakban az esperesek mondtak igei köszöntőt. Király Lajos, a Szatmári Református Egyházmegye esperese a múlt jelen számára szóló üzenetének fontosságára hívta fel a figyelmet. Higgyük, hogy református iskoláinknak olyan jövője lesz, hogy azok Jézus Krisztusban naponként megújulnak és a zsoltárossal együtt vallják: kezedben van uram az idő. Tolnai István, a Nagykárolyi Református Egyházmegye esperese arról beszélt, hogy ez a kiállítás a gyökerekről szól, a múltunkról beszél, de úgy, hogy egy olyan jövőképet mutat fel számunkra, ami Isten áldása és kegyelme nélkül nem lehet cél. Ez a kiállítás arról szól, hogy nekünk itt komoly gyökereink vannak, itt érdemes élni és érdemes folytatni azt, amit őseink elkezdtek. Köncze Geréb Árpád, a Kolozsvári Evangélikus Egyházmegye esperese I. Rákóczi Ferenc példájára figyelmeztetett, a református fejedelem példájára, aki támogatta az egyházakat. Bethlen Gábor azt az örökséget hagyta rá, hogy a könyörülő Istené minden ezen a földön. Az esperes hangsúlyozta, hogy akarni kell, mert csak akarással lehet jövendőt építeni. Ünnepi beszédet mondott dr. Veress Bertalan, a Református Tehetségkutató Alapítvány kuratóriumi tagja. Dr. Nagy Éva, az Oktatási Minisztérium kisebbségi oktatásért felelős államtitkárságának kabinetigazgatója a szeretet, a megértés, a társadalom gondjaira való figyelem fontosságáról beszélt. Kiemelt fontossággal beszélt az anyanyelvi oktatás szerepéről, hiszen csak úgy lehet megmaradni, ha megőrizzük az értékeinket, legnagyobb értékünk pedig az anyanyelv és a hit. Szükségünk van arra, hogy megfelelő jövőképet alakítsunk ki. Nyelvünk és hitünk egybefonódik önazonosságunk tudatával. Az előadó kiemelte: ha a református oktatásról és az anyanyelvről beszélünk, akkor mindenekelőtt tudatában kell lennünk annak, hogy az anyanyelvű oktatás a reformáció eredménye. Károli Gáspár bibliafordítása óta csak gazdagodunk és elmélyülünk a magyar kultúrában. A református tanintézmények nagyban hozzájárultak a lelkek formálásához. A továbbiakban Póti Eduárd történelemtanár mutatta be a kiállítás anyagát, ami a jövő héten hétköznaponként 10 és 18 óra között lesz megtekinthető. A kiállításmegnyitón Higyed Gyöngyi karnagy irányításával fellépett a Szatmárnémeti Református Gimnázium gyermekkórusa és diákok szavalatai hangzottak el.
Elek György