Ezzel a címmel nyílt kiállítás tegnap Nagykárolyban, a Károlyi-kastély egyik kiállítótermében. A tárlatmegnyitó mellett egy, a kiállítással kapcsolatos könyv bemutatójára is sor került.
Sokan nem tudják, de a nagykárolyi fotóművészet másfél évszázados múltra tekint vissza – derült ki Romát Sándor muzeológus nyitóbeszédéből. Már az 1860-as években Zilsky Albert egy fényképész műtermet alakított ki a városban, majd a századforduló körül Huszti Zoltán és Lukács Kati, az első világháborút követően pedig Ménesi János országos szinten elismert fotóművészek voltak.
Az első csoportosulás azonban csak 1960-ban alakult ki a Károlyi-kastély egyik termében. Az akkori csoport tagjai jelenleg is elismert fotóművészek országos és nemzetközi szinten egyaránt és remélhetőleg akadnak olyan fiatalok, akik a jövőben átveszik tőlük a stafétát.
Munkáikból nyílt kiállítás tegnap délben a Károlyi-kastély egy újabb kiállítótermében. A megnyitón a hat kiállítóművész – Vénig László, Cziker András, Murvai György, Dobos Titus, Ieremi Iosif, Murvai Ervin – mellett jelen volt Kovács Jenő, Nagykároly polgármestere is. A városvezető tiszteletét fejezte ki a művészek előtt, s tudatta, hogy meg kell becsülnünk őket, hiszen fényképeik őrzik meg történelmünket.
A tárlatmegnyitót követően a Cziker András és Murvai György által jegyzett Reflektorfényben a múlt című könyv bemutatója zajlott. Végh Balázs Béla irodalomtörténész szólt néhány szót a kötetről. Beszédében előbb röviden ismertette a nagykárolyi fotózás történetét, majd méltatta jelenlévő művészeket, valamint azokat, akik károlyi szinten letették névjegyüket ebben a művészetben.
Ezt követően a könyv egyik szerzője, Cziker András szólt az egybegyűltekhez. Szerinte tovább kell vinni a fotóművészetet Nagykárolyban, ehhez azonban a fiatalok lelkesedésére, de mindenekelőtt, Vénig László közbeszólását idézve egy fotóklub alapítására van szükség. Végül Cziker András köszönetet mondott a fotóművészeknek, a nagykárolyi önkormányzatnak, a jelenlévőknek és mindazoknak, akik hozzájárultak a könyv megjelenéséhez.
Ifj. Deák Endre