Szatmárnémeti

Ready to read — hétországos szakmai tapasztalatcsere Szatmárban

Szatmárra látogattak a nemzetközi Erasmus+-projekt keretében a tanfelügyelőség partnerei (Fotó: A szerző felvétele)
2022.04.06 - 18:00
Szatmár megye a soron következett házigazdája a nemzetközi Ready to read projektnek, amely egy olyan kétéves együttműködés nyolc ország partnerintézményei között, amelynek célja a nagycsoportos gyermekek metanyelvi képességeinek hatékony segítése.

Április 4. és 8. között Szatmár megyében kerül sor a Ready to read Erasmus+-projektben részt vevő nemzetközi partnerintézmények képviselőinek találkozójára. A szatmári munkalátogatás és tapasztalatcsere nyitókonferenciájának a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség új gyűlésterme adott otthont hétfőn késő délután. A nemzetközi Ready to read projekt egy kétéves kollaboráció, s célja olyan jó gyakorlatok cseréje, amelyekkel hatékonyan segíthetik a nagycsoportos gyermekek metanyelvi képességeit, megkönnyítve ezzel az iskolába lépést.

A jó gyakorlatok gyűjtésében részt vesz Olaszország, Portugália, Belgium, Románia, Bulgária, Bosznia-Hercegovina és Magyarország az ARCA Cooperativa Sociale (ITA), a Centro Social de Soutelo (POR), az Erasmushogeschool Brussel (BEL), a Galileo Progetti Nonprofit Kft. (HUN), a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség (RO), a Kindergarten 37 Valshebstvo (BUL), a Mesezene Egyesület (HUN), a Privatna Predskolska Ustanova „Montessori IQ Kutak” (BiH) partnerintézmények révén. A projekt keretében több találkozót is szerveznek a partnerintézmények tapasztalatcsere céljából. A találkozók sora most Szatmár megyében zajlik. 

A nyitókonferencián Anişoara Boitor főtanfelügyelő, Năstaca Pişcoran, a tanfelügyelőség sajtószóvivője és Szejke Ottilia főtanfelügyelő-helyettes köszöntötte a projektpartnereket, akik megjegyezték, hogy nem számítottak hasonló fogadtatásra, ugyanakkor kíváncsiak arra, milyen tapasztalatokat szereznek a szatmári látogatásukon. A projektpartnerek között van olyan, aki először utazott Romániába, ám vannak olyanok is, akik már többször is jártak itt, Szatmár megyében is, illetve olyanok, akik Romániában születtek, kivándoroltak, s most a külföldi partnerintézmények képviselőiként tértek vissza szülőföldjükre. A főtanfelügyelő szívélyesen köszöntötte a vendégeket, akiknek azt kívánta, érezzék jól magukat az itt töltött idő alatt, szerezzenek sok jó tapasztalatot, majd bemutatta, hogyan is működik a tanfelügyelőség, melyek a feladatai, milyen tevékenységeket koordinál. 
Szejke Ottilia a projekt aktív résztvevőjeként köszöntötte partnereiket, akiket angol nyelven üdvözölt, majd röviden ismertette a projekt részleteit, a célkitűzéseit. 

A projekt céljának megvalósításában fontos az a módozat, ahogyan a projektben részt vevő partnerek hozzájárulnak a gyerekek pedagógusainak szakmai és személyes fejlődéséhez, mivel ez megkönnyíti hozzáférésüket a modern oktatási rendszerekhez, amelyekhez mindannyian csatlakozni igyekszünk. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a román oktatási rendszer kulcskompetenciájának nevezhető az interkulturalitás fejlesztése, és ezek az államközi látogatások ebből a szempontból kedvezők. „Sok sikert kívánunk minden résztvevőnek a tevékenységek lebonyolításához és különösen minden olyan oktatási gyakorlat megvalósításához, amely hozzáadott értéket jelent az egyes részt vevő országok számára. Sőt, fel kell ismernünk, hogy az Erasmus-projektek lehetőséget kínálnak arra, hogy kapcsolatba kerüljenek a tanárok, megosszák egymással az oktatás területén szerzett tapasztalatokat” — fogalmazott Szejke Ottilia, aki említést tett arról is, hogy a pandémia kicsit késleltette a személyközi kapcsolatok megvalósítását. 

Háttérinformáció

A projektet a Galileo Progetti Nonprofit Kft. írta, egyben a projekt vezetője is, és úgy van megszabva, hogy minden találkozón két-két fő vesz részt országonként. „A magyarországi fél az egész projekt eszmei szerzője, mivel a Mesezene Egyesületnek van egy sajátos olvasástanítási módszere, a mesezene módszer, és arra kíváncsi, hogy más országokban hogyan zajlanak az olvasást és írást előkészítő kompetenciafejlesztések. Ezért főleg óvodai vagy elemi szinten működő partnerei vannak, vagy pedig olyan központok, melyek különböző sajátos képességű gyerekekkel foglalkoznak. Tehát azt szeretné felmérni, hogyan lehet javítani az olvasási készségeket, vagy hogyan lehet elősegíteni az olvasás elkezdését. Ez azért is fontos, mert mind beszélünk az alfabetizálásról és a funkcionális analfabetizmusról, meg hogy egyáltalán hány gyerek küszködik ilyennel. Ez a projekt az elképzelés első része, de továbbvinnék egy következő projektbe az itt tapasztaltakat, s ezek alapján kidolgoznának egy olyan módszert, ami kötődik a mesezene módszerhez, viszont a többi ország sajátosságaihoz is alkalmazkodik. A mesezene módszer egyelőre magyar nyelvre íródott, sajátos hangjai vannak, sajátos betűi, és a projekt keretében arra próbál választ keresni, hogy más országokban ezeket a kompetenciákat hogyan fejlesztik, és mi az, amit át lehet ebből venni” — fogalmazott korábban lapunknak a projekt kapcsán Szejke Ottilia. 

A projekt keretében a romániai látogatást követően a szakemberek még Bulgáriában találkoznak, a kétéves projekt zárótalálkozója pedig Brüsszelben lesz. A szatmári munkalátogatás keretében tegnap Nagykárolyban, az 1-es számú hosszított programú óvodában vettek részt tevékenységen a projekt szakemberei, ma a megyeközpontbeli Grigore Moisil Általános Iskolába látogatnak, majd a Kölcsey Ferenc Főgimnázium munkájába is betekintenek, ezenkívül az Avasfelsőfalui Múzeumba és a Szatmár Megyei Könyvtárba is ellátogatnak a projektben résztvevők.

Sógor Beáta