Szatmárnémeti

Rangsorolták a honatyajelölteket

2020.10.06 - 09:44

A döntéshozást megelőzően Hegedűs Csilla országos ügyvezető alelnök köszöntötte a küldötteket, gratulálva a helyhatósági választásokon elért remek eredményhez. Mint kifejtette: a siker titka az elvégzett munka volt, s ennek köszönhetően a megye sok településén nem is kellett különösebben kampányolni, mert az elmúlt négy évben elért eredmény garancia volt az újraválasztásra.

Nehéz tárgyalások

Pataki Csaba megyei RMDSZ-elnök politikai beszámolójában — érthető módon az alig egy héttel korábbi helyhatósági választások tükrében — gratulált minden megválasztott és újraválasztott polgármesternek, tanácsosnak, megköszönve munkájukat, ugyanakkor nyomatékosan hangsúlyozta azt is: ez a periódus távolról sem a hátradőlős kényelem és pihenés időszaka, hiszen alpolgármesteri széket próbálnak kiharcolni a megye minden olyan településén, ahol számottevő a magyar lakosság, de nem sikerült megszerezni a polgármesteri címet. „Nehéz időszak jön; fontos, hogy helyi szinteken olyan koalíciók alakuljanak, hogy legalább egy alpolgármesteri tisztségünk legyen ott, ahol a magyarság számaránya megkívánja ezt. 16 nemzeti liberális, 3 szociáldemokrata és 3 német fórumos településvezetővel kell elkezdjük az egyezkedést, és úgy kell alkudozni, hogy az a magyar közösség számára jó legyen” — mondta. Hasonló gondolatokat fogalmazott meg Kereskényi Gábor, az RMDSZ szatmárnémeti szevezetének elnöke is, nem rejtve véka alá abbéli felháborodását sem, hogy Adrian Albu lemondását követően a Nemzeti Liberális Párt ideiglenes megyei elnökévé azt a fiatal ügyvédet nevezték ki, aki nem csak az elmúlt kampányidőszakban, de az elmúlt években is sorozatosan hangot adott a magyar közösség iránti ellenszenvének. „Nehéz tárgyalások lesznek, annál is inkább, mivel a közigazgatási törvény módosításai okán most változik az eddigi megszokott menet is: a városi/helyi tanács első ülésén a tanácsok leteszik ugyan az esküt, de ekkor még nem választják meg az alpolgármestereket, arra csak később kerül sor. Ugyanakkor a Közigazgatási Kódex módosítása több időt biztosít számunkra, lesz időnk tárgyalni, alkudozni vagy éppen harcolni, hogy alpolgármestereink legyenek” — magyarázta, emlékeztetve arra is: újabb húzós időszakot élnek, hiszen alig két hónap múlva lesz a parlamenti választás, és örömének adott hangot, hogy a megyeközpontban két nap leforgása alatt 3800 aláírás gyűlt össze. „Ez is bizonyítja, hogy a lendület kitart a parlamenti választásig. Nagyon fontos, hogy megfelelő szaktudással rendelkező képviselőket és szenátort küldjünk Bukarestbe, ahol (s ezt saját tapasztalatomból mondom) a munka fajsúlyos része a szakbizottságokban zajlik” — tette hozzá. 

A parlamenti munka csapatmunka

Ezt követően a honatyák vázolták röviden négyéves mandátumuk főbb mozzanatait — Erdei-Dolóczki István képviselő beszámolójában búcsúzott is (ugyanis öt mandátumot, húszévnyi bukaresti munkát követően nyugdíjba vonul), megköszönve mindazt a támogatást, amiben e két évtized alatt részesült. Vastapsos elengedését követően Pataki Csaba reményét fejezte ki, hogy nagyon-nagyon aktív nyugdíjas lesz a szervezeten belül. 
Magyar Lóránd képviselő — miután felidézte, képviselői munkája elején milyen jó és hasznos volt számára Erdei D. István segítsége, volt akitől kérdezni, volt akire számítani — a bizottsági munkáról is beszélt, de arról is, hogyan mozdította előre különféle módokon nemcsak a romániai, de a szatmári gazdák ügyeit is. A parlamenti munka, mint minden politikai tevékenység, csapatmunka — hangsúlyozta Turos Lóránd szenátor, nem hallgatva el azt sem, mennyire „könnyű” úgy dolgozni, hogy a parlamentben egy 6%-os képviselet tagja, ráadásul az elmúlt években öt kormány és négy miniszterelnök váltotta egymást, ami szinte lehetetlenné tette a törvényekkel, nagyberuházásokkal, országfejlesztési elképzelésekkel kapcsolatos folyamatosságot. „A buktatók ellenére tudtunk olyan lépéseket eszközölni, amikkel a város és a megye fejlődését tudtuk segíteni; pénzt utalni olyan beruházásokra, amelyek évek óta szerepeltek ugyan tételként a költségvetésben, de 0 lejnyi finanszírozással; és minden évben pénzt utalni olyan nagyberuházásokra, mint a szatmárnémeti körgyűrű vagy a harmadik Szamos-híd. A lassan elmúló mandátumban az egész szatmári RMDSZ-frakció sikeresen dolgozott, és én továbbra is egy ilyen sikeres csapat része szeretnék lenni” — mondta.

Szavazás, szétválasztás és ismét szétválasztás

A jelöltek bemutatkozásakor érthető módon a két új jelöltre terelődött nagyobb figyelem (Muresán István hétfőn délelőtt visszavonta jelöltségét), hiszen Turos Lóránd és Magyar Lóránd már bizonyított, ezért voltak a küldöttek kíváncsibbak Nagy Szabolcs és Szőcs Péter terveire. Nagy Szabolcs a 13 évnyi RMDSZ-es munkával és 6 év ügyvezető elnökséggel indokolta, hogy ismeri a megye gondjait, rálátása van a települések ügyeire, ezért lenne hatékony képviselője Szatmár ügyeinek Bukarestben. Szőcs Péter parlamenti képviselőként elsőként a közszállítás ügyeit rendezné, de országos jelentőségűvé tenné a szatmári filharmóniát és színházat is, hogy azok állami finanszírozásból működhessenek, s a helyi költségvetésben így felszabaduló összegeket más beruházásokra, fejlesztésekre lehessen fordítani. A helyhatósági választások kapcsán ugyanakkor Szőcs arra is rámutatott: a sikerek elismerése mellett beszélni kell a veszteségekről is. „Ákos, Szatmárpálfalva, Bogdánd — ahol nem nyertünk, de ezeket a 'leolvadó' közösségeket mindenképp vissza kell szereznünk” — hangsúlyozta.
A voksolás során a szenátori tisztségre egyedül pályázó Turos Lórándnak a küldöttek túlnyomó többsége bizalmat szavazott, mint ahogy Magyar Lóránd képviselőt is 129-ből 124 küldött támogatta. A helyzet viszont bonyolulttá vált Nagy Szabolcs és Szőcs Péter esetében: az első szavazásnál mindketten 66 szavazatot kaptak, ezért ők egy második körben is megmérkőztek. A képviselők száma közben megcsappant, de a tanács határozatképes maradt, így előbb 41–41-es döntetlennel zárult a 'szétszavazás', majd a harmadik körben 42–40 arányban került a parlamenti képviselői lista második helyére Nagy Szabolcs. 
„A megyei szervezet történelmében arra még nem volt példa, hogy két 'szétszavazás' után legyen meg a rangsor — de ez is azt bizonyítja, hogy teljes demokrácia van, erős a szervezet, mindenki hallatja a hangját, és ennek értelmében Turos Lóránd szenátor mellett Magyar Lóránd képviselő szerepel az első helyen, Nagy Szabolcs megyemenedzser a második, míg Szőcs Péter történész-régész, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatója a harmadik helyen. Erős jelöltjeink vannak, nagy támogatottságot élveznek, reális esélyt látok arra, hogy jó eredményt érjünk el, és az RMDSZ Szatmár megyei szervezete három befutó képviselői helyet is megszerezzen a december 6-i parlamenti választásokon” — summázta a szavazást követően Pataki Csaba.

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

RMDSZ: Törvénnyel védjük meg a régi sírhelyeket

Fel akarnak számolni egy-egy régi sírhelyet, mert nincs hely az újaknak.
Belföld

Az RMDSZ kormányozna, de feltételekkel

2028-ban az AUR és az S.O.S. România jelentik majd az alternatívát?
Belföld

RMDSZ: a kormány azonnal különítsen el pénzt a települések és az ország fejlesztésére!

„Jelentős lemaradása van így is a kormánynak az építkezések, beruházások kifizetése tekintetében, a tavaly ősszel bénító csapást mért az állam a fejlődésre, most ezt tovább súlyosbítja!”