Szatmárnémeti

Rangos díjat kapott Rus Annamária

„Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért” díj idei kitüntetettje Rus Annamária magyartanár, aki Zsigó Róbert, a Miniszterelnökség családokért felelős államtitkárától vette át az elismerést (Fotó: Magánarchívum)
2022.04.28 - 09:02
Bonis bona discere, vagyis jótól jót tanulni. A „Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért” díj idei kitüntetettje Rus Annamária, a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános Iskola magyartanára, s a kiváló pedagógus tehetséggondozó palettája igen színes.

2013-ban alapították Magyarországon a Bonis Bona-díjat, a legjobb tehetséggondozó, tehetségsegítő pedagógusok elismerésére. Rengeteg olyan magyar oktató van, aki segít felismerni, majd támogatni is ezeket a tehetségeket: odafordulnak hozzájuk, felkarolják a diákokat. A díj elnevezése a „Bonis bona discere”, vagyis „Jótól jót tanulni” latin közmondásból származik. 

Idén is több száz pályázat érkezett, végül pedig ezen a héten 58 pedagógus vehette át a budapesti ünnepi rendezvényen a „Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért” díjat, a tehetséggondozásban kiemelkedő munkát végző magyarországi és határon túli pedagógusok és tehetségsegítő szakemberek.

A tehetséggondozás területén nyújtható legrangosabb elismerés, a „Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért” díj összesen négy egyéni kategóriában adható: Kiváló tehetséggondozó, Kiváló tehetségfejlesztő és Kiváló tehetségsegítő elismerésben idén összesen 52-en részesültek, illetve Életműdíjat két szakember vehetett át, egy fő posztumusz részesült a díjban. Kiváló Tehetséggondozó Szervezet kategóriában három szervezet tevékenységét díjazták. Tehetségbarát Önkormányzat 2022 Díjjal hat, a tehetséggondozást példaértékűen támogató települési önkormányzat tevékenységét ismerték el. 
A díjakat Zsigó Róbert, a Miniszterelnökség családokért felelős államtitkára adta át. Ebben az elismerésben részesült Rus Annamária magyartanár, a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános iskola pedagógusa, aki a „Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért” - Kiváló tehetséggondozó kategóriában vehette át díját.

Szeretettel, empátiával, tapasztalattal

Rus Annamária magyartanárként, szakmai tapasztalatai és empátiája alapján sikeresen azonosítja a tehetséges diákot, a versmondás, színjátszás, helyesírás vagy fogalmazás, kreatív írás terén, majd egyéni fejlesztési tervet készít, hogy a diák a már meglévő erősségeire, érdeklődésére építve kihozhassa magából a maximumot. Tehetséggondozó palettája igen színes — áll a magyartanár méltatásában, melyet kollégája, Tivadar Melinda írt.

A Mikes Kelemen tantárgyversenyre való felkészítés során a kreatív és kritikus gondolkodás, a fogalmazási készség fejlesztését tűzi ki célul, a szókincs és a helyesírás fejlesztésével egyetemben. A vers- és prózamondó versenyekre készítés során a beszédkészség, a hangsúly, hanglejtés, az értő-értelmező szövegmondás fejlesztése a célja. A Könyvbarátok vetélkedőnek a Rákóczi Ferenc Általános Iskola a szervezője és a házigazdája immár 15 éve, amelyre nemcsak diákokat készít fel az olvasást és az ifjúsági irodalmat népszerűsítve, hanem a változatos, kreatív, élményt kínáló feladatok megszerkesztésére is van energiája, ötlete.

„Személyének legkedvesebb tevékenységi köre azonban mégiscsak a helyesírási és nyelvhelyességi versenyekre való felkészítés, hiszen a helyes nyelvhasználat igényességre utal, és bizalmat teremt a személy iránt, ezért nem mindegy, a tanulók milyen helyesírási készségszinttel kerülnek ki az általános iskolából. Minden tanítványától elvárja az igényes és helyes nyelvhasználatot. Gazdag példatárral, könyvtárral rendelkezik a témában, változatos feladatokkal készíti fel a tehetségeket a versenyekre, ezt diákjai helyezései is tükrözik” — szerepel a kitüntetett pedagógus méltatásában, melyből az is kiderül, hogy diákjai kiváló eredményeket értek el a Simonyi Zsigmond helyesírási verseny regionális, országos és Kárpát-medencei fordulóin éveken keresztül, amiért 2021-ben a verseny szevezői részéről Arany Oklevélben részesült. 
Gnándt Zoltán iskolaigazgató nemcsak értékesnek, de mintaértékűnek is tartja a kitüntetett magyartanár munkásságát. „Szakmai szempontból egy nagyon jól felkészült kollégának tartom, aki a megszerzett tudást képes átadni diákjainknak. Tanóráira jellemző a maximális felkészültség, a helyes és hatékony pedagógiai módszerek alkalmazása és felhasználása annak érdekében, hogy a diákjaink minden ismeretet könnyedén megszerezzenek. Következetesen és tudatosan építi fel számukra a megismerés lehetőségét, hogy ezáltal ne csak a tananyagot ismerjék meg a diákok, hanem mindazt, amit a magyar kultúra az irodalom keretein át nyújt számukra. Tanárként nem csak tudást ad át, hanem értékes magyar öntudatra is neveli diákjainkat” — emelte ki a tanintézet vezetője.

Rus Annamária magyartanár lapunknak elmondta, hogy köszönettel és hálával tartozik a családjának, a tehetséges és szorgalmas diákjainak, valamint mindazoknak, akik bármilyen formában hozzájárultak ahhoz, hogy ezt a kitüntetést átvehesse. „Nem csak diákként szerettem versenyekre járni, hanem tanárként is az volt az egyik célom, hogy felfedezzem és segítsem a tehetséges diákokat abban, hogy megízlelhessék a kitartó és szorgalmas munka édes gyümölcsét. Fantasztikus érzés számomra, amikor látom a sikerélmény okozta csillogást a szemükben, s tudom, hogy ehhez valamilyen formában talán én is hozzájárultam” — összegezte lapunknak a magyartanár.

Bumbuluţ Krisztina