A Németi Református Egyházközség gyülekezeti termében tartotta megszokottól eltérő megemlékezését a Romániai Magyar Demokrata Szövetség szatmárnémeti szervezete. Az Identitas Alapítvánnyal és a Szent István Körrel közös rendezvény témája egy politikai történelmi dokumentumfilm volt, amely Rákosi Mátyás kommunista vezér Szovjetunióbeli, gyógyüdülésnek mondott száműzetéséről szólt.
Isten a siker záloga
A résztvevőket a házigazda szerepében Kiss József lelkészi főjegyző üdvözölte és az elmúlt időszakokra visszautalva rámutatott: változnak a korok, korokon belül az épp aktuális politikai nézetek, de ezek ugyanúgy mulandóak, mint az ég, vagy a föld. Ami örökké való az csak az Isten, figyelmeztetett, Akihez ragaszkodnunk kell és akkor sikerre tudjuk vinni ügyeinket.
Az eseményen Loga Szilárd szavalta el Petri György Nagy Imréről című versét.
A megemlékezés szakmai előadója Csorján Árpád, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium történelemtanára volt, aki úgy összegzett: Mohács óta a magyarság minden században megmutatta szabadságvágyát, ami felé hol Bocskai, hol Rákóczi, hol Kossuth, hol a Pesti Srácok vezette.
Titkos dokumentumok a filmben
Az A dictator in exile címet viselő filmről szólva elmondta: annak legérdekesebb és legértékesebb részei azok, amelyket a Magyarországtól, de még Moszkvától is távolra „deportált” Rákosi Mátyást meglátogató családja készített, illetve azok az információk, amelyek a magyar kommunista párt élén Rákosit követő Kádár János páncélszekrényéből kerültek elő és kerültek beillesztésre a filmbe. Ez, más forrásból sajnos nem elérhető, kivételes eset volt az évforduló alkalmából történő bemutatása.
Princz Csaba