Szatmárnémeti

Rákóczi–szobrot avatnak Szatmárnémetiben

2012.05.30 - 08:39

Pénteken 17 órától a Kálvin téren lévő 1–es posta mellett avatják fel II. Rákóczi Ferenc szobrát. Az avató ünnepségen neves hazai és külföldi személyiségek vesznek részt és méltatják az esemény fontosságát.

 

— A történelmi Szatmár megye történelmének egyik legjelentősebb eseménye a Rákóczi-szabadságharchoz kötődik: a majtényi síkon történő fegyverletétel és a szatmári béke megkötése. Szatmár megye magyar lakosságának régi álma, hogy Rákóczi–szobrot avasson. Okozott–e problémát az engedélyeztetés és a szobor elkészítése?

— Szatmárnémeti és Szatmár megye a kezdetektől szorosan összefonódott a kuruc szabadságharccal és a Rákóczi családdal egyaránt. A Kálvin téren található 1-es számú postahivatal helyén ugyanis egykor a Rákóczi-család rezidenciája állt. Egy 1998-as városi tanácsi határozat egész alakos Mihai Viteazul szobor elhelyezéséről rendelkezett, éppen ezért nagy megvalósításnak tartom az RMDSZ-frakció részéről, hogy sikerült az ügy mellé állítanunk a többségben lévő román kollégáinkat, akik végül egyhangúlag szavazták meg a Rákóczi-szobor felállítását, valamint az 1998-as tanácsi határozat hatályon kívül helyezését. Ezáltal valóban régi vágya teljesül a szatmári magyar közösségnek, mely most valósággá válik.

— Kik a kivitelezői a vezérlő fejedelemről készült műalkotásnak?

— A mellszobor Deák Árpád nagyváradi szobrászművész alkotása (az ő keze munkáját dicséri az István téri Petőfi-szobor is), a talapzatot Szlézinger Marcell kőfaragó mester készítette, a területrendezést pedig a Dominium Kft. vállalta.

— Mikor és milyen program szerint történik a szoboravatás, kik lesznek az ünnepi esemény díszvendégei?

— A szoboravatásra június 1-jén, péntek délután 17 órai kezdettel kerül sor a Kálvin téren. A rendezvény meghívottja Nagy Csaba nyíregyházi tárogatóművész, szavalatok és énekszámok hangzanak el az esemény tiszteletére. Az eseményen jelen lesz Markó Béla költő, szenátor, az RMDSZ volt elnöke, Gajdos István, Beregszász polgármestere, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke, valamint Nyíregyháza város képviseletében dr. Szemán Sándor címzetes főjegyző. A szobrot Nm. Ft. Schönberger Jenő római katolikus megyés püspök, Nt. Kovács Sándor szatmári református esperes, Nt. Korda Zoltán, a Láncos-templom lelkipásztora szenteli meg. Végül pedig sor kerül a szobor megkoszorúzására.

— Mennyire fontos a szatmári magyarság számára II. Rákóczi Ferenc emlékének ápolása és a nagy történelmi eseményeink megismertetése?

— Szatmáron régóta létezik egy Rákóczi-kultusz melynek egyik kialakítója és fő éltetője Muzsnay Árpád művelődésszervező. Az RMDSZ és a civil szféra számos történelmi megemlékezésének fő célja a történelmünk megismertetése és a nemzettudat ébrentartása. Sokan a pénteken felállítandó Rákóczi-szoborban is egy jelképes gesztust, egy szimbolikus teljesítményt látnak. De bátran mondhatom, több lesz ez annál: éreztetni fogja a magyarokkal, hogy azzal, hogy a vezérlő fejedelem hazaért Szatmárra, ők is otthon vannak, mert ők ma is Rákóczi népéhez tartoznak, visszavonhatatlanul.

 Elek György