Belföld

Rákellenes küzdelem

2019.02.05 - 11:01

 

A rosszindulatú daganatokra, azok megelőzésére irányult a figyelem február 4-én, a rákellenes küzdelem világnapján.

A rák gyűjtőfogalom: több száz különböző szövettani típusú, különböző biológiai viselkedésű és különböző szervekre lokalizálódó megbetegedést (kóros sejtburjánzást: daganatot) fed. Ennek megfelelően a kezelése, gyógyítása is sokféle — nincs univerzális gyógyszere.

A figyelemfelhívás napjainkban még aktuálisabb, mint korábban, mivel évente több mint 8 millióan halnak meg daganatos betegségben a világon. Becslések szerint 2030-ra évente 11,5 millió daganat okozta haláleset várható. A daganatos betegségek még most, a III. évezred elején is a legpusztítóbb betegséget, az emberiség legnagyobb ellenségét jelentik. Bár a tudomány minden területe, így az orvostudomány is nagy lépésekkel fejlődik, a rák sajnos mind a mai napig nem előzhető meg. Mivel azonban ismerjük a kialakulás kockázatának tényezőit — dohányzás, táplálkozás, életmód stb. —, ezért nem vagyunk teljesen tehetetlenek a daganatos betegségekkel szemben: a rák kialakulásának veszélye csökkenthető.

A rákban elhunytak fele ráadásul megmenthető lenne, ha idejében felismernék és megfelelően kezelnék az elváltozást, a daganatot, ezért fontos odafigyelni a daganatos betegségek 8 általános figyelmeztető jelére: szemmel látható elváltozások szemölcsön, anyajegyen; széklettel és vizelettel kapcsolatos változások; makacs köhögés és rekedtség; állandó nyelési nehézségek; nem gyógyuló fekély vagy sérülés a bőrön; szokatlan vérzés és váladékfolyás; tapintható duzzanatok a mellben vagy a test más részén; ok nélküli testsúlycsökkenés.

 

Életmentő szűrések

 

Az Európai Rákellenes Kódex, valamint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) időbeni felismerést célzó ajánlása szerint:

— minden 25–65 év közötti nő vegyen részt 3 évente nőgyógyászati méhnyarákszűrésen,

— minden 45–65 év közötti nő menjen el 2 évente mammográfiás emlőszűrésre,

— panasz nélkül is javasolt az 50 év feletti férfiaknak a prosztatarák szűrése,

— javasolt 50 éves kortól a vastagbélrákszűrés,

— 20 éves kortól javasolt évente, illetve nagyszámú anyajegy esetén félévente bőrgyógyász által az anyajegyek szemrevételezése.

Mindezeket figyelembe véve, ha panaszukkal, tüneteikkel időben felkeresik orvosukat, rendszeresen eljárnak szűrésre, megelőzhető, illetve csökkenthető a daganatos betegségek miatti korai halálozás. Tegyünk egészségünkért a mindennapi életünk során!

 

Bumbuluţ Krisztina