Mint arról tavaly nyár végén többször is beszámoltunk, az emlékművet övező tér arculatának átalakítását célzó projekt nem aratott osztatlan sikert a nagykárolyiak körben, és a látványtervek bemutatásával összekapcsolt lakossági fórum sem volt teljesen indulatoktól mentes — egyrészt mert a látványtervek alapján sokan úgy hitték, csökkeni fog a zöldövezet nagysága, másrészt viszont egy „fazonigazítást” mindenképp meg kellett ejteni, ugyanis a kulturális minisztérium felszólította az önkormányzatot és elrendelte, hogy az emlékművet „eltakaró” tujákat el kell távolítani.
S mivel az önkormányzat semmiképp nem akarta, hogy a városközpont egy fáktól lecsupaszított, betonlapokkal borított rész maradjon, olyan arculatváltásra fókuszált, amely megőrzi a már meglévő zöldövezet területét és a környéken lakók (de nem csak) számára kellemes életteret biztosít, sőt, a park tömbházak felőli végébe egy játszóteret is terveztek, így orvosolva azt a sokak által jelzett problémát, hogy a gyerekek évtizedek óta felmásznak az emlékműre, illetve rajta játszanak.
A közel 27,7 millió lej értékű beruházást európai forrásokból finanszíroznák. Az elképzelés egy igen nagy volumenű átalakítást feltételez az emlékmű övezetében: a 17.925 négyzetméter összterületből közel 8.000 négyzetméteren füves zöldfelület kapna helyet. A területre jellemző fafajták ültetésével, sövénykerítéssel, a fasorok mellett cserjékkel, belül, a fősétány mentén pedig a füves felületeken fehér virágokkal biztosítanák a terület tagoltságát, míg a katonai felvonulások helyszínéül szolgáló emlékmű előtti téren, a felvonulási útvonal jelölése is ezekkel a növényekkel történne.
A projekt révén tematikus elnevezést kapnának a különböző sétányok, allék: lenne Megemlékezés útja, Román Katona Emlékműve, Béke sétánya, valamint Zöld sétány is. Ezek tagoltságát szabadtéri rendezvényeknek helyszínéül szolgáló, üléhelyekkel is ellátott amfiteátrum, nézőtér, vízfal, pergola biztosítaná. Az emlékmű környéke vonzó élettérré alakulna a tervezet szerint, ezáltal pedig a lakosok szabadtéri programjaik eltöltésére használhatnák ezt a teret, ahol esetenként kulturális programokat is szerveznének.
A tervezet egy olyan előnyös kompozíció kialakítását eredményezné, amelynek legfőbb célja, hogy a Román Katona Emlékműve kiemelkedjen abból a növényzetből, amelyben jelenleg található. A projekt tervezetének alapját a tematikus sétányok kialakítása képezte. A Megemlékezés, a Béke és a Zöld sétányok egy olyan összképet alkotnak, amelyek egyesítik a helyszín történelmi hátterét, a béke kihangsúlyozásával, valamint a zöld, fenntartható jövőképpel.
A Megemlékezés sétánya a múlthoz kapcsolódik, pontosabban a tér közepén található emlékműhöz és ennek a fokozott kihangsúlyozása érdekében a sétány melletti fasor határos lesz egy fehér virágokkal beültetett területtel, amely szintén ezt az emlékező jelleget hangsúlyozza, és előtérbe helyezi az egységes, fehér színvilágot.
A Béke sétány új víziókat alkot, olyan elemek integrálásával, mint például egy szabadtéri rendezvényeknek helyszínéül szolgáló amfiteátrum, egy dekoratív vízfal és egy vízszintes árnyékoló, amely az elesett hősök és helyi személyiségek nevét tartalmazó kőtömbök sorozatával egészül ki. A béke szimbóluma, a galamb a lombkorona nyílásaiban jelenik meg nappal és éjszaka is, a lombkoronában közvetett fényt jelezve.
A Zöld sétány a városban élő közösséget is szimbolizálja majd és itt lesz kialakítva a gyerekeknek fenntartott játszórész is. A tervezők elképzelése szerint, a park, megfelelő kontextusba helyezve, reagál majd a városra, az újonnan létrehozott tereken keresztül pedig minden korosztályra, a kulturális igényekre, illetve megfelel azoknak az elvárásoknak is, melyeket a városvezetés a terület átalakításával szemben támasztott.