Sport

Puskás öröksége a Vécsey-házban

2016.10.22 - 17:59

Felbecsülhetetlen eszmei értéke van azoknak az emléktárgyaknak, amelyek Manchester, Madrid és Athén után Szatmárnémetibe is megérkeztek. A valaha élt legismertebb és legnépszerűbb magyar ember, Puskás Öcsi emléktárgyaiból megnyílt a kiállítás.

Minden idők legjobb magyar labdarúgójának, Puskás Ferencnek az emléktárgyaiból háromszázhatvannégy darabot hozott el a Puskás Intézet Szatmárnémetibe, hogy az itteni közönség is betekintést nyerhessen a „Száguldó Őrnagy” életébe. Szombaton nyílt meg a tárlat a Vécsey-házban, a kiállítóterem pedig kicsinek bizonyult, hogy befogadja a több mint száz fős közönséget a „szalagvágáson”.

Az október 22-i megnyitó szorosan kapcsolódik az 1956-os forradalomra való megemlékezés eseménysorozatához. Szőcs Péter, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatója is hangsúlyozta köszöntőbeszédében, hogy az 50-es években Magyarországon egy csöpp szabadságot jelentett a labdarúgás. „Nemcsak labdarúgóként tisztelték a generációk, hanem a szabadság egyik képviselőjét látták benne, aki az elnyomásban játékával örömet okozott” — mondta az aligazgató.

„Puskás Öcsi egy nemzeti szimbólum. Az 50-es években az egyetlen pozitívum az Aranycsapat és Puskás Öcsi volt, amely által Magyarország hallathatott magáról” — hangzott el Kereskényi Gábor polgármester köszöntő beszédében.

Magyar Lóránd, a szatmárnémeti önkormányzat RMDSZ-es frakcióvezetője a szervezőknek és a támogatóknak mondott köszönetet, majd Kiss András, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye önkormányzati képviselője is üdvözölte a jelenlevőket hangsúlyozva, hogy az Aranycsapat és az 56-os pesti srácok határozták meg az 50-es éveket, illetve ők azok, akik mindenkinek eszébe jutnak, amikor a magyarokról esik említés.

Dr. Tilki Attila, Magyarország országgyűlési képviselője a határon átnyúló együttműködést hangsúlyozta, hiszen a kiállítás megszervezésében Szabolcs-Szatmár-Bereg megye is segítséget nyújtott, majd hozzátette: „Egy márkanév Öcsibácsinak az emléke.”

Balogh Balázs, a Puskás Akadémia és a Puskás Intézet igazgatója megemlékezett arról, hogy november 17-én lesz tíz éve annak, hogy Puskás Ferenc elhunyt, majd hozzátette, hogy nagy örömmel jöttek, hiszen „Felbecsülhetetlen eszmei érték, amelyet Puskás Ferenc vagy akár Grosics Gyula, Buzánszky Jenő emlékei jelentenek számunkra.”

A tárlaton érmek, kupák, kitüntetések, oklevelek, zászlók, mezek, melegítők, cipők, labdák, korabeli újságcikkek tucatjait tekinthetik meg az érdeklődők. Mindezt ingyen nézhetik meg november 4-ig a Vécsey-házban, keddtől egészen vasárnapig.

Képek és szöveg: Pesek Attila