Az alapítvány közleménye szerint 2024 februárja és 2025 januárja között Románia 27.568 kanyarós megbetegedést jelentett, ami az Európai Gazdasági Térség országai által regisztrált esetek 85 százalékát tette ki. Míg európai szinten átlagban 71 kanyarós megbetegedés jutott egymillió lakosra, Romániában ez az arányszám 1447.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legfrissebb adatai szerint az Európai Unióban és az Európai Gazdasági Térség országaiban is 'számottevően nőtt' a kanyarós megbetegedések száma 2024 februárja és 2025 januárja között az előző egy évhez képest.
A közleményben hangsúlyozták, hogy e rendkívül fertőző betegség megelőzésének a legbiztosabb és leghatékonyabb módja a kanyaró, a mumpsz és a rózsahimlő ellen védettséget nyújtó háromkomponensű védőoltással (ROR) való immunizálás. A rendelkezésre álló adatok szerint az elmúlt időben megfertőződött személyek 80 százaléka oltatlan volt.
Az európai országok nagy részében az egy és két év közötti gyermekek több mint 90 százaléka be van oltva kanyaró ellen. Romániában a Világbank statisztikái szerint a 2000-es évek elején az átoltottsági arány elérte a rekordnak számító 98 százalékot, jelenleg azonban négyből egy gyermek nincs beoltva.
A kanyaró elleni oltásból két dózist adnak, az első adag esetében Romániában 78 százalékos, a második dózis esetében 62 százalékos az átoltottság. Több megyében a gyermekek kevesebb mint fele kapta meg a vakcinát, Arad megyében 31, Szatmár megyében 40, Suceava megyében 44, Neamț megyében 46, Fehér és Argeș megyében 48, Vrancea megyében 49 százalékuk van beoltva. Az alapítvány képviselői szerint ez aggodalomra ad okot.
Biztonságos és hatásos
A kanyaró ellen az egyetlen védekezés a védőoltás. Az MMR (morbilli, mumps, rubeola) védőoltás egy kombinált oltóanyag alkalmazását jelenti, amely kanyaró, mumpsz és rózsahimlő ellen véd. Az MMR oltás biztonságos, hatásos és nagyon kevés mellékhatása van. Beszámoltak enyhe reakciókról, mint például láz, illetve bőrpír vagy duzzanat az injekció beadási helyén. Egyes beoltott személyeknél a kanyaróhoz hasonló, nem fertőző, enyhe bőrkiütések alakulnak ki általában az oltást követő 7-14 napon belül, melyek 1-3 nap alatt el is múlnak.
A maximális védettséghez két oltás szükséges. Az első oltást az európai országokban 10-18 hónapos kor között adják be. A második oltást az első beadásától számított legalább egy hónap elteltével lehet beadni, de minden országban a nemzeti védőoltási program határozza meg a pontos időpontot.
Bele lehet halni
No, de miért is kell oltani? Azért, mert a kanyaró egy rendkívül fertőző (ragályos), vírus okozta betegség, amely bármilyen életkorban elkapható, és amely gyorsan, széles körben képes terjedni. Súlyos betegséget okoz, amely szövődményekhez vagy akár halálhoz is vezethet.
A kanyaróval fertőzött gyermekek és felnőttek kb. 30%-ánál alakulhatnak ki szövődmények. Ezek közé tartoznak a fülfertőzések és a hasmenés. A tüdőgyulladás egy lehetséges, súlyos szövődmény, amely akár a kanyarós beteg halálához is vezethet. A kanyaróval kapcsolatos halálozás leggyakoribb oka a tüdőgyulladás.
Kanyaró esetén a halálozási arány 1000-ből 1-3 eset, legmagasabb az öt évesnél fiatalabb, illetve a legyengült immunrendszerű betegek körében.
Ezer kanyarós betegből egynél fordul elő agyvelőgyulladás (enkefalitisz), amely négyből körülbelül 1 esetben maradandó idegrendszeri károsodáshoz vezet.
Bumbuluţ Krisztina