Az Országos Családorvosi Társaság (SNMF) csatlakozik az egészségügyi szakemberekhez, akik a bővített immunizációs program (EPI) létrejöttének 50. évfordulóját ünneplik. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által 1974 májusában indított EPI célja az volt, hogy minden gyermek számára egyenlő esélyt biztosítson a hosszú és egészséges életre.
Az EPI kezdetben hat fő betegség – tuberkulózis, tetanusz, szamárköhögés, diftéria, kanyaró és gyermekbénulás – elleni védőoltásra összpontosított, mára pedig 13 vakcinát foglal magában minden korosztály számára. Az elmúlt 50 évben becslések szerint több mint 154 millió életet mentett meg a program – ez percenként hat megmentett életet jelent! A globális szintű oltási programok több mint 40%-kal járultak hozzá a gyermekhalandóság csökkentéséhez, és valódi példáját adják a közösségek, egészségügyi dolgozók, politikai vezetők, tudósok és civil szervezetek határokon átívelő együttműködésének.
Mint minden évben, az SNMF idén is aktívan részt vesz az Európai Védőoltási Hét (2025. április 27. – május 3.) megünneplésében, különböző események szervezésével a lakosság, a média képviselői és az egészségügyi szakemberek számára. A SNMF Védőoltási Munkacsoportja 2013-as megalakulása óta kiemelt figyelmet szentel e kampány fontosságának.
Az Országos Családorvosi Társaság szilárd meggyőződése, hogy a védőoltások életeket mentenek, és hogy az élethosszig tartó immunizáció romániai megvalósítása tovább csökkentheti a gyermekhalandóságot, növelheti a várható élettartamot, valamint segíthet a megelőzhető betegségek visszaszorításában az élet minden szakaszában. E célok eléréséhez azonban elengedhetetlen az optimális átoltottság biztosítása.
Az utóbbi időszakban a világ számos országához hasonlóan Románia is nehéz időszakot él meg a vakcinákba vetett bizalom csökkenése miatt. Ennek oka a járvány utáni bizonytalanság, a közösségi médiában terjedő álhírek, valamint az összeesküvés-elméletek terjedése, amelyeket sajnálatos módon néhány egészségügyi dolgozó is támogat.
Az Országos Családorvosi Társaság elhatárolódik azoktól az egészségügyi dolgozóktól, akik a védőoltások ellen kampányolnak. Véleményük szerint a személyes nézeteket nem szabad összekeverni a közegészségügyi döntésekkel. Azok a szakemberek, akik tudományos bizonyítékokkal szembehelyezkedve veszélyeztetik a lakosság egészségét, jogi következményekkel kell hogy szembenézzenek. "Egy orvos, aki elutasítja a védőoltásokat, nem méltó az orvosi hivatás gyakorlására" – hangsúlyozza a társaság.
Az SNMF egyúttal kiemeli: a közegészségügyi politikáknak minden esetben támogatniuk kell a megelőzést szolgáló intézkedéseket, a teljes politikai spektrum felelőssége, hogy biztosítsák az egyéni és közösségi szintű egészségvédelmet, amelynek szerves részét képezik a védőoltási programok. Csak hatékony, folyamatos kommunikációval és megfelelő finanszírozással – például az Európai Gyógyszerügynökség által jóváhagyott vakcinák beszerzésével – lehet javítani a lakosság életkilátásait és életminőségét.
Szatmár a legkevésbé oltottak között
Amint arról korábban portálunkon is olvashattak, Európa-szerte nőtt az elmúlt egy évben a kanyarós megbetegedések száma, és ez a tendencia Romániában fokozottan érvényesült.
A Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának adataiból kiderült, hogy az európai országok nagy részében az egy és két év közötti gyermekek több mint 90 százaléka be van oltva kanyaró ellen. Romániában a Világbank statisztikái szerint a 2000-es évek elején az átoltottsági arány elérte a rekordnak számító 98 százalékot, jelenleg azonban négyből egy gyermek nincs beoltva.
A kanyaró elleni oltásból két dózist adnak, az első adag esetében Romániában 78 százalékos, a második dózis esetében 62 százalékos az átoltottság. Több megyében a gyermekek kevesebb mint fele kapta meg a vakcinát, Arad megyében 31, Szatmár megyében 40, Suceava megyében 44, Neamț megyében 46, Fehér és Argeș megyében 48, Vrancea megyében 49 százalékuk van beoltva. Az alapítvány képviselői szerint ez aggodalomra ad okot.
Hírszerkesztő