Szatmárnémeti

Projekt indul a gyepek védelmében

Fotó: Laura Turdean
2021.12.15 - 17:36
A 2007–2019 közötti időszakban 46 000 hektárnyi gyep tűnt el Románia területéről, ez nagyobb felület, mint a Nagyvárad, Szatmárnémeti, Marosvásárhely és Temesvár városai által lefedett terület együttvéve — hívja fel a figyelmet a „Milvus Csoport” Egyesület.

Az utóbbi években egyre több gyep romlik le és tűnik el Romániában, abban az európai uniós tagállamban, ahol egyedülálló módon öt szárazföldi biogeográfiai régió is megtalálható — pannon, kontinentális, sztyeppi, alpesi és fekete-tengeri —, és amely kiemelkedő természeti sokféleséggel rendelkezik — részben épp az olyan hagyományos hasznosítási tevékenységeknek köszönhetően, mint a kaszálás és legeltetés. A 2007–2019 közötti időszakban 46 000 hektárnyi gyep tűnt el Románia területéről. Ez nagyobb felület, mint a Nagyvárad, Szatmárnémeti, Marosvásárhely és Temesvár városai által lefedett terület együttvéve.
„Miután mindeddig csupán szórványos próbálkozásaink voltak arra nézve, hogy megóvjuk a gyepeket a leromlástól, feltöréstől vagy beépítéstől, idéntől immár átgondoltan összpontosítjuk forrásainkat a még meglévő gyepek védelmére” — jelentette be lapunkhoz is eljuttatott közleményében a „Milvus Csoport” Egyesület, amelyik az Erdélyi Kárpát-Egyesület – Szatmárnémeti szervezetével kötött partnerség keretében indította útjára „Az agrárkörnyezetvédelmi szakpolitika fejlesztése részvételi akciókutatással és civil hozzájárulással” elnevezésű pályázatot. Projektjük anyagi támogatója az Active Citizens Fund Románia program, amelyet Izland, Liechtenstein és Norvégia a 2014–2021-es EGT Alapon keresztül finanszíroz.
Céljuk Románia természetes és természetközeli állapotban lévő gyepjeinek védelme. Ezek az élőhelyek sokszor kivételes természeti értékeket rejtenek magukban, és jelentős hatásuk lehet a klímaváltozás negatív hatásainak mérséklésében. A gyepek olyan élőhelyek, amelyek több ezer vagy akár tízezer évig is eltartó kialakulásuk során igen sok élőlény (baktériumok, gombák, növények, állatok) otthonává váltak, és ugyanakkor a bolygó leginkább veszélyeztetett ökoszisztémái közé tartoznak. A gyepek megőrzése nemcsak a biodiverzitás védelmének szempontjából fontos, hanem azoknak a rajtuk gazdálkodó közösségeknek is, amelyeknek a megélhetése függ ezektől az ökoszisztémáktól.
A romániai kisgazdák olyan gyepeket művelnek, amelyek közül egyesek nagyon magas természeti értéket képviselnek. A statisztikák sajnos nem mutatnak túl derűs képet: a gazdák nehezen viselik a rájuk nehezedő gazdasági nyomást, és támogatásra lenne szükségük ahhoz, hogy megőrizzék a gyepeket, mégpedig megfelelő természeti állapotban — írják.
A külterjes, kis farmokra és hagyományos művelési gyakorlatokra alapozó mezőgazdaságnak kulcsszerepe van a biodiverzitás és a vidéki kultúrtáj megőrzésében. Az európai új Közös Agrárpolitika felé tartó átmeneti időszakban és ennek nemzeti változatának a kidolgozásában Romániának (Planul Naţional Strategic 2023–2027 – Nemzeti Stratégiai Terv) most egyedi lehetősége nyílik jobban támogatni a mezőgazdasági területeiket fenntartható módon művelő gazdákat.

Mit tettek eddig?

Eddigi tevékenységeik keretében készítettek egy honlapot annak értekében, hogy a nagyközönség jobban megismerhesse ezeket az értékes élőhelyeket: pajisti.milvus.ro. Itt választ kaphatnak különböző kérdésekre — például: Mik a gyepek? Milyen előnyöket kínálnak? Mi a romániai gyepek helyzete? —, illetve tájékozódhatnak a világban és az országban fellelhető gyepek típusairól, a védett élőhelyekről és az ökológiájuk sajátosságairól.
Elindítottak egy szociológiai felmérést, hogy feltárják a gyepek eltűnéséhez vezető okokat, ez hét megyében — Arad, Bihar, Kolozs, Kovászna, Maros, Szatmár és Temes — zajlik. Mindeddig 36 interjút készítettek, egyrészt olyan személyekkel, akik gyepeket használnak és/vagy kezelnek, másrészt egyes érintett intézmények képviselőivel (önkormányzatok, Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökség). Szakmai ellenőrzésnek vetették alá azt az általuk megrendelt tanulmányt, amely légi és műholdfelvételek segítségével elemzi a romániai gyepek kiterjedését. Előkészítettek ugyanakkor egy peranyagot, amelynek egy védett területen lévő gyep törvénytelen tönkretételével kapcsolatos eljárásban lesz szerepe.
A projekt végéig, 2024-ig további tevékenységeket is terveznek. Felmérik az aktuális, Romániában elérhető agrár-környezetvédelmi csomagok hatékonyságát. Ezek olyan, az EU-tagállamokban gazdálkodók által igénybe vehető támogatási formák, amelyek bizonyos
előírásokat szabnak meg annak érdekében, hogy a mezőgazdaság negatív hatásai minél kevésbé befolyásolják az európai, vadon élő állatokat és az élőhelyeket.
Ökológiai tudatformáló szemináriumokat tartanak diákoknak öt egyetemi központban, melyek segítségével a felnövő nemzedéket próbálják megszólítani, illetve arra mozgósítani, hogy díjazás fejében eredeti ötleteket valósítson meg egy gyepekhez kötődő vetélkedő keretében. Folytatják az elkezdett szociológiai felmérést (adatok elemzése, a gyephasználat átalakulásának okait vizsgáló kérdőív kidolgozása és alkalmazása egy 1000 fős mintán, ennek kiértékelése) is, valamint monitoring és ellenőrző (watchdog) tevékenységeket — gyepek tönkretételével kapcsolatos esetek dokumentálása és jogi eljárások indítása a felelősök ellen —, szem előtt tartva, hogy az EU-hoz való csatlakozásakor Románia vállalta a gyepek összfelületének megőrzését — közölték a projekt lebonyolítói.

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Őszbúcsúztató kirándulás az EKE-vel

Hegyvidékinek tűnő környezetbe hívnak kicsiket és nagyokat.
Szatmár megye

Mit csinálhat az EKE-Szatmárnémeti a születésnapján?

Mit csinált az EKE-Szatmárnémeti a 30. születésnapján? Hát azt amit szeret: kirándulással egybekötött hétvégét szervezett a tagság számára.
Szatmár megye

Könnyű erdei sétára invitál az EKE – Szatmárnémeti Lunaforrásra

Közeleg a tél, sokak számára ez lehet az idei utolsó kirándulási lehetőség.