Jellemző, hogy évente kétszer állítják át a köztéri világítás időzítőit a szatmári polgármesteri hivatalok felelősei, pedig perce pontos programozásuk is lehet ezeknek, akár évekre előre is.
Nagyon sok szatmári településen okoz gondot az utcai közvilágítás napfelkeltékhez és naplementékhez való igazítása. Több községből is jelezték lapunknak, hogy a polgármesteri hivatalok hatáskörébe tartozó időzítést egy évben legtöbb kétszer végzik el, a tavaszi és az őszi óraátállításokkor, aztán meg hiába változik a sötét és világos időszakok kezdete, már nem foglalkoznak vele. A nagyobb falvakban nyolc-tíz olyan időzítő-állomás van, amelyiken az ehhez rendelt körzet közvilágításának le- és felkapcsolását lehet percre pontosan beállítani, a kisebbekben két-három ilyen van kihelyezve. Ahol a lakók életviteléhez és a naplementékhez, illetve napfelkeltékhez akarják ezt igazítani, ott kéthetente nyitják ki a programozási tábla dobozát és ütemezik újra a rendszer áramellásának kezdetét és végét. Az időzítést állítgatni kell a két napforduló között is, hiszen hiába az egyszeri óraátállítás, a napfelkelte és a naplemente időpontja napról napra változik.
Ez is automatizálható
Az elfoglaltabb alkalmazottak rendelkező polgármesteri hivatalok számára is van megoldás arra, hogy ne kelljen rendszeresen felkeresni az időzítő-dobozokat, az egyik szatmárnémeti automatizálással és elektronikai cikkek gyártásával foglalkozó cég munkatársa szerint mint sok minden mást, ezt is le lehet programozni. Van lehetőség arra, részletezte lapunknak a szakember, hogy akár tíz-húsz évre előre, a meteorológiai és csillagászati adatbázisból vett adatok alapján is be lehessen állítani a közvilágítási hálózatnak áramot adó, illetve az áramellátást kikapcsoló időzítőket. Az őszi és tavaszi napéjegyenlőségek idején sem kell manuálisan átállítani ezeket, mert ezen változók alkalmazására is betaníthatóak a szerkezetek, megkapná a szökőév jelentette változókat is, sőt azt is meg tudja csinálni, hogy például éjféltől reggel ötig kevesebb áramot átengedve halványabb fényre vegye a köztéri égőket, az önkormányzat energiaköltségein spórolva ezzel. Ez a módszer hatékonyabb és megbízhatóbb, mint az egyszerűbbnek számító fényérzékeny kapcsoló, állítják a szakemberek, hiszen a fény hiányára bekapcsoló eszköz érzékelője koszolódhat és a kevés bejutó fény miatt ez napközben is áramot kapcsolhat a rendszernek.
Princz Csaba