Három kézműves sátortábora is lesz nyáron a Borókagyökér Egyesületnek, közben pedig egyre „lépül” a Lépésház is, lesz hová beszaladni a záporok elől.
Folyamatosan zajlik a munka a Szejke–tanyán, napról–napra „lépül” a Lépésház, igazolva: sok lépéssel messzire lehet jutni. A Borókagyökér Egyesület 2014 júniusában nagy fába vágta a fejszéjét – képletesen és a valóságban is – és elkezdték megépíteni a sokfunkciós, emeletes alkotóházat, több ezer, „lépésnyi” adományból és kétkezi munkafelajánlásával. Tavaly őszre tető alá került a farönkökből ácsolt épület, elkészült a galéria–emelet és nemhivatalos házavatóként már két rendezvénynek, a szüreti mulatságnak és a III. Kolbásztérinbánának is otthont adott. Az építkezés pedig tovább folytatódott–folytatódik: hatalmas tornác–terasz öleli át két oldalon a házat, s a hátsó traktusban tegnap kezdték meg a konyha és a mosdók kialakítását. „Az ajtókat, ablakokat leghamarabb ősszel lehet beszerelni. Addig ugyanis még legalább 20–25 cm–t „rokkan”, vagyis megereszkedik a ház, hiszen a fa dolgozik, helyezkednek egymáson a rönkök. Jó száraz nyár kell neki, hogy végleg elhelyezkedjen” – magyarázza Szejke Judit, az egyesület „motorja” a friss–finom faillatot árasztó épületben. „S szintén valamikor nyár végén, augusztusban szerelik be a fűtést is, méghozzá a 600 km-re, az osztrák–magyar határ közelében lévő Dunakiliti Varga Vadászház tagjai (akikkel több éve, böllérversenyen keveredtek barátságba, „agyaslevesüknek” köszönhetően s azóta is figyelemmel kísérik az egyesület tevékenységét) akik nem csak anyagi támogatásukat, hanem kétkezi munkájukat is felajánlották és mindenképp ők szeretnék a fűtésszerelést elvégezni. De mindez még kicsit odébb van, előttünk állnak a nyári hónapok és a kézműves sátortáborok. Persze ezek is elválaszthatatlanok a Lépésháztól, hiszen ha hirtelen nyakunkba szakadna egy–egy nyári zápor, van hová beszaladni előlük.” – mondja Judit.
Az első két kézművestábort júliusban szervezik, 3–i és 24–i kezdéssel a 6–14 év közötti gyerkőcök számára, akik előbbiben a bútorfestés és fafaragás lépéseit, utóbbiban pedig a gyöngyszövés, szűrrátét és fafaragás mozdulatait, mintavilágát tanulhatják meg. Az augusztus 14–én kezdődő táborba már a nagyobb korosztályt és haladó szintű kézműveskedő kamaszokat várják, akik a nemezelés, a bútorfestés és a faragás világában merülhetnek majd el. Természetesen mindhárom táborban – az eddigi hagyományokhoz híven – a gyermekek a főfoglalkozások mellett még számtalan más kézműveskedésbe is belekóstolhatnak, lesz kenyérsütés, vajköpülés, ismerkedés a természettel, növényekkel, állatokkal, esténként néptánc– és népdaltanulás, mesélés a tábortűz körül s természetesen játszás, minden mennyiségben, hiszen „nyáron az a gyermek dolga, hogy annyit játsszon, amennyibe csak bele nem fárad. Rengeteg minden lesz, csak egyvalami nem: mobiltelefon/tablet! Az ugyanis szigorúan ki van tiltva a tábor és a tanya területéről, nincs itt semmi keresnivalója!” – nyomatékosítja határozottan.
Persze a Szejke–tanya s a Borókagyökér a nyári táborokig sem marad gyermeksereg nélkül, hiszen már szombaton, az Iskola másként keretében nem kevesebb mint 180 gyermek érkezik – és egy hatalmas nagy meglepetés is várja őket! –, a jövő héten pedig mindennap jönnek a megye településeiről osztályok, akik a legkülönfélébb kézműveskedésbe kóstolhatnak majd bele, ráadásul a Borókások április 23–án tartják a IV. Szent György Napi Vigasságokat is.
Szabó Kinga Mária