Továbbra is rengeteg a panasz a Szatmár megyében tevékenykedő személyszállítási cégekre — derült ki a Szatmár Megyei Területi Közrendészeti Hatóság (ATOP) szerdai gyűlésén.
Mint kiderült, a Szatmár megyében működő 23 személyszállító cég egy részére folyamatosan érkeznek panaszok, főként azért, mert nem tartják be a menetrendet, zsúfoltak, koszosak, de olyan is akad, amelyik figyelmen kívül hagyja az útvonalat.
Csúcsforgalomban például a Nagykároly és Szatmár között közlekedő buszok folyamatosan túlzsúfoltak, jóval több utast vesznek fel, mint ahány férőhellyel rendelkezik az autóbusz. Így aztán az utasoknak egymás hegyén-hátán kell állniuk, míg meg nem érkeznek az úti céljukhoz.
Az Óvári és Szatmárnémeti között közlekedő két cég közül az egyik kritikán aluli körülményeket biztosít az utasoknak: töröttek, szakadtak a székek, de olyan is akad, amelyik olyan koszos, hogy szinte félnek leülni rá — magyarázta Kovács Máté, az ATOP tagja. „A felelős szerveknek, ha kell, minden nap ellenőrzéseket kellene végezniük azokon a járatokon, amelyekkel kapcsolatban a legtöbb panasz érkezik, sőt, meg is kellene büntetniük minden alkalommal, amikor kihágást észlelnek” — tette hozzá. Arra is felhívta a figyelmet, hogy — a szerződésükben foglaltakkal ellentétben —, sokszor nem azt az útvonalat használják a szállítási cégek, amelyikre a licitet megnyerték, az utasoktól pedig több pénzt kérnek az útért.
A Szatmárnémeti-Erdőd-Gyöngy (Giungi) vonalon például az egyik szállító cég Krasznabéltek felé kerül, így a géresi lakosokkal sokszor megesett már, hogy hiába várták az autóbuszt a megállóban.
Mint kiderült, e mellett az ingázók számára az is problémát okoz, hogy az autóbuszok — bár elhaladnak az iskolákhoz közel lévő megállók mellett —, a legtöbb helyen nem állnak meg, ezért a tanintézményüktől távolabb eső megállókban kell leszálljanak, így később érkeznek az iskolákba. Ilyen helyzetben van például a szatmárnémeti 10-es Számú Általános Iskola közel félszáz diákja is, akiknek az előző évekkel ellentétben, az Iparosotthontól kell az iskoláig gyalogolniuk, nem a közelebb eső nagypiaci megállótól.
„A szerződésben foglaltakat, a menetrendet és az útvonalat be kell tartani, nem lehet játszani a lakosok türelmével, idejével” — hangsúlyozta Pintér József ATOP-elnök, aki arra kérte a megyei tanács illetékeseit és a kompetens hatóságokat, hogy figyelmeztessék a szállítási cégeket arra, hogy tartsák be a licitben foglaltakat.